kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Diyarbakır Sanat Merkezi’nden 20. yıla özel program: “Muhtemel Gelecekler: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar”

9 Kasım 2021

Diyarbakır Sanat Merkezi, 20. yılına Kasım-Aralık 2021 tarihleri arasında Anadolu Kültür işbirliği ve Türkiye Fransız Kültür Merkezi desteğiyle gerçekleşecek Muhtemel Gelecekler: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar başlıklı yeni bir programla giriyor.

DSM’nin alandaki deneyimini sanat ve siyaset odağında yer alan tartışmalarla ilişkilendirerek değerlendirmeyi amaçlayan program, çevrimiçi bir konuşma ve seminer dizisi olarak tasarlandı. Programın yürütücülüğünü Ferda Keskin, Sibel Yardımcı, Özlem Güçlü ve Erden Kosova üstleniyor.

Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenen düşünsel kanallarla tartışmaya açmayı planlayan çevrimiçi program, herkese açık bir açılış ve kapanış etkinliğinin yanı sıra katılımcıların açık çağrı yoluyla belirleneceği dört kapalı seminerden oluşuyor.

Programda, açılış ve kapanış etkinliklerinin ara döneminde birbirini takip eden dört kapalı oturumdan oluşan bir seminer dizisi gerçekleşecek. Diyarbakır, Batman ve Mardin ile onların komşu şehirlerinden katılımcılara açık olacak seminer dizisinde, dört hafta boyunca haftada bir akşam üç saat süresince felsefe, sosyal bilimler ve sanat alanından önemli isimler katılımcılarla buluşacak.

Program kapsamında katılımcıların disiplinlerarası tartışmalara aktif katılımını sağlamaya yönelik olarak okuma ve izleme önerileri de paylaşılacak. Programa kayıt olmak isteyen katılımcıların disiplinlerarası çalışmaya ilgi duyması, sanat ve sosyal bilimler alanlarında temel ön bilgiye sahip olması bekleniyor. Geleceği, bugünden ve geçmişten kuran bir perspektifle hakikat, eşitlik, adalet gibi kavramları tartışmaya açan, dünyaya bakıştaki insan merkezliliği tekrar düşünmeye sevk eden, sanata güncel tartışmaların izdüşümü ile bakmanın imkânlarını arayan sorular etrafında geliştirilen program, günümüze dair taze ve yeni bakış açıları üretebilmeyi amaçlıyor. Ücretsiz olarak düzenlenen programda katılımcılar kontenjan sınırına göre kabul edilecek.