kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Diyarbakır Surp Giragos Kilisesi restorasyon projesi Avrupa Kültürel Miras Ödülleri’nde ödül aldı

25 Mayıs 2016

Diyarbakir Surp Giragos Ermeni Kilisesi restorasyon projesi Avrupa Kültürel Miras Ödülleri, Europa Nostra Ödülleri’nin koruma kategorisinde 2015 yılındaki 3 büyük ödülden -Grand Prix- birini aldı.

Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi, yaklaşık 100 yıl terk edilmişlikten sonra geçtiğimiz yıllarda Ermeni toplumunun büyük çabaları sonucunda restore edilmişti. Restorasyon, Avrupa Komisyonu ve Europa Nostra, Avrupa’nın kültürel miras alanında en prestijli ödülü olan Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü / Europa Nostra 2015 ödülünü kazandı. 263 kişinin ve organizasyonun başvurmuş olduğu törende 28 proje ödüle layık görüldü.

Her yıl bir Avrupa kentinde düzenlenen ödül törenine ek olarak Europa Nostra Türkiye, ödül alan projeler için yerelde de tören düzenlemektedir. Ancak aylardır Diyarbakır Sur’da süren çatışma ve ablukadan dolayı yerel ödül töreni Diyarbakır Surp Giragos Kilisesi’nde yapılamadı. Diyarbakir Surp Giragos Ermeni Kilisesi restorasyon projesine ait yerel ödül töreni 5 Mayıs 2016 günü İstanbul Ermeni Patrikhanesi’nde gerçekleştirildi.

*Bu içerik Emine Mine Bora tarafından kültür.limited için hazırlanmıştır.