kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Dört galerinin yeni mekânı Piyalepaşa İstanbul’da

4 Ocak 2022

artSümer, Merkür, Zilberman ve Pi Artworks, Tophane ve Karaköy’den taşınarak yeni mekânlarını Dolapdere‘de yer alan Piyalepaşa İstanbul‘da açtı. Galeriler, yıl boyunca düzenledikleri sergi ve etkinliklerini yeni mekânlarında gerçekleştirecek.

Polat tarafından Dolapdere’de Piyalepaşa semtinde hayata geçirilen ‘yaşam merkezi’ Polat Piyalepaşa; sanat galerileri, mağazalar, kafe ve restoranları ile bir gayrimenkul yatırımı. Bu yaşam alanının içerisindeki galeriler ile mahallenin bir ‘sanat rotası’ olması hedefleniyor. Dolapdere’ye geçtiğimiz yıllarda açılan Arter müzesini ve Dirimart, Evliyagil Dolapdere, Pilevneli Gallery, Gaia Gallery (2018’de kapandı) gibi galerileri izleyen galeriler, Dolapdere ve İstanbul’un 500 yıllık tarihi semti Piyalepaşa’nın çehresini değiştirecek.

artSümer, yeni mekânında sanatçı Basim Magdy’nin eserlerinden oluşan ‘Kırık Ses Dalgaları Havuzundaki Nokta – a Dot in a Pool of Broken Sound Waves’ başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Merkür Galeri ise resmi açılışını sanatçı Burcu Perçin’e ait ‘Yeniye Yükseliş – Ascend to New başlıklı sergi ile gerçekleştiriyor. Berlin ve İstanbul’da 30’a yakın sanatçıyla büyüyen sergi projeleri ve etkinlik alanını “Zilberman Selected” adı altında Piyalepaşa ile buluşturan Zilberman Galeri ise açılışını ‘Vekâleten – By Proxy’ başlıklı sergi ile gerçekleştiriyor. Zilberman Selected’da izlenebilecek karma sergide galerinin yakın zamanda temsiliyetini üstlendiği sanatçılar Carlos Aires, Omar Barquet, Isaac Chong Wai, Didem Erk, Itamar Gov, Fatoş İrwen, Jaffa Lam Laam, Mahen Perera ve Sandra del Pilar’ın çalışmalarından bir seçki izleyiciyle buluşuyor. Pi Artworks ise bu ay gerçekleştireceği açılışının sergi detaylarını henüz paylaşmadı.