kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

dramaqueer Sanat Kolektifi’nin QueerWall projesi LuKo’ya ev sahipliği yapıyor

30 Eylül 2020

dramaqueer Sanat Kolektifi, yeni sezonu 26 Eylül – 11 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek LuKo’nun işlerinin yer alacağı “Processing…” sergisi ile açıyor. Sergi, aynı zamanda QueerWall serisinin dördüncü sergisi.

Daha önce İren Yılmaz, Özlem Ünlü ve Hala Diva’nın yer aldığı QueerWall seçkisinde bu yıl yer alan LuKo, pandemi döneminin üstümüzdeki yorucu ve boğucu etkisini renkli çizgileri, absürt/şaşırtıcı figürleri ve kompozisyonları ile sunuyor.

LuKo:

Polonya’da doğup, Almanya’da büyüyen ve şu anda İstanbul’da yaşayan LuKo; pop art, çizgi ve karikatür arasında bir yerde duran resimlerini yaratırken malzeme olarak camı kullanıyor. Sanatı erkekliğe, cinselliğe, çıplaklığa ve kişisel kimliğe dair fikirleri inceler, kuralcı toplumsal cinsiyet rollerini eleştirir. Sanatındaki çıplaklık ve genellikle fallik imgeler kaba ve göz alıcı bir şekilde düzenlenmiştir. Kırılgan bir malzeme olan cam ise Türkiye, Orta Doğu ve dünyanın diğer yerlerindeki bireysel queer kimliklerin hikayeleri açısından sembolik bir yerde durmaktadır. Kendilerini anlatan bir hikâyesi olan, çöpe atılmış bir hâlde İstanbul sokaklarında bulunan pencereler, çoğu zaman ardında yaşanmış olanların dünyasına açılarak size o dünyaya dair fikir veren bir araç haline geliyor.

Queerwall nedir?

Queerwall, üretiminin başında olan ya da hegemonik sanat dünyasında kendine yer bulamayan, queer-feminist yaşam pratiklerine sahip kişilerin ilk kişisel sergisini yapmak için dernek/kolektif mekânının sergi mekânı olarak dönüştürülmesi üzerine alternatif bir sergi oluşturma fikridir. Özellikle sanatsal ifade özgürlüğü ve sanat camiasında var olmak için eşit olmayan ortam içinde üretimlerinde ve sergilemelerindeki ilk adım için imkân sunan proje, ayrıca kendi belleğini zamanla oluşturacak, sürekli değişen ve biriken queer sanat pratiklerinin devamlılığını desteklemeyi amaçlar.