kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Dubai’nin yeni opera binası açıldı

7 Eylül 2016

Dubai’nin yeni opera binası, sanatseverlere yeni bir alan sunuyor. Dünyanın kilometrekare başına en değerli bölgelerinden biri olan Downtown Dubai’de yer alan Dubai Opera performans sanatları alanında birçok esere ev sahipliği yapmayı hedefliyor.

Mimar Janus Rostock tarafından tasarlanan yelkenli gemi şeklindeki bina, Dubai’nin deniz tarihini simgeliyor. Rostock binayı 3 farklı kullanıma uygun biçimde tasarladı; bina sinema/tiyatro salonu, konser alanı ve davetler/ağırlamalar için kullanılabilecek.

Çoklu kullanıma uygun yapısı doğrultusunda 3 farklı türde kullanılabilen Dubai Opera binası, tiyatro/sinema gösterileri için 2000 kişilik alan sunabiliyor. Konserler için ise güçlü bir altyapıya sahip olan bina, orkestralar için uygun akustik alan oluşturuyor. Dubai Opera’nın içerisinde ayrıca sergi alanları yer alıyor ve binanın en tepesinde ise restoran ve bahçe bulunuyor.