kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Durgun ekonomiye rağmen müzeler büyüyor

12 Nisan 2016

The Art Newspaper‘ın yürüttüğü araştırmaya göre, 2007-2014 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki müzeler, büyümek için 5 Milyar Dolar harcadı. Büyük Buhran döneminden sonra karşılaşılan en kritik ekonomik resesyon dönemlerinden birinde olunmasına rağmen, 26 müzenin toplam harcaması bu rakamı buldu. En yüksek büyüme harcamaları arasında 305 Milyon Dolar’lık ek müze projesi ile San Francisco Modern Sanat Müzesi (SFMoMA) yer alıyor.  Nordik mimar Snøhetta’nın tasarladığı ek bina 14 Mayıs’ta açılacak.

ABD, araştırmada yer alan diğer 37 ülkenin toplam büyüme harcamasından daha fazla miktarda harcamada bulundu. Orta Doğu, Asya ve Güney Amerika’da sektörel büyümeler görülmeye başlanırken, ABD istikrarlı büyümesini koruyor. New York Modern Sanat Müzesi (MoMA) son 10 yılda 2. kere genişleme kararı aldı. Los Angeles Sanat Müzesi (LACMA) ise 2023 yılında açılması planlanan ek projesi için çalışmalara başladı.

Genişlemenin Faydaları

Müze direktörleri, yapısal büyümenin yeni sanat formlarına yer verebilmek için gerekli olduğu belirtiyor. Ayrıca günümüz çağında müzelerin genişleyerek toplumun ortak alanı haline gelmesi büyük önem taşıyor.

Araştırmada büyüyen müzelerin koleksiyonerlerin de ilgisini çektiği belirtiliyor. LACMA’nın yeni ek alan projesini takiben, müzeye 500 milyon dolar değerinde sanat eseri bağışının yapılması bu duruma örnek olarak gösteriliyor.

Bununla birlikte müze hamilerinin de genişlemelere olumlu baktığı gözlemleniyor. Müze müdürleri, sanat eseri alımı için bağış toplamanın, müzeye yapılacak ek bina için fon toplamaktan daha zor olduğunu belirtiyor. Artık müze hamileri ve üyeler uzun vadeli yatırımlara daha sıcak bakıyor.

Diğer Ülke Harcamaları

Yapılan araştırmanın sonucunda, 2007-2014 yılları arasında dünyanın farklı yerlerindeki 75 müzenin ek yapı projelerine toplam 8.9 Milyar Dolar harcadığı saptandı. Dünyanın önde gelen müzelerinin yer aldığı Birleşik Krallık harcamaları ise 1 Milyar Dolar‘ı buluyor.

Ek bina projeleri, müzelere yeni sergi alanları sağlarken bir yandan da operasyon masraflarını artırıyor. New York Whitney Amerikan Sanatı Müzesi, ek bina yapımı sonrasında faaliyet harcamalarının 35 Milyon’dan 65 Milyon’a yükseleceğini öngörüyor. Dolayısıyla müzelerin fon bulma projelerinin de bu oranda artması gerekiyor.

Yıldız Mimar Etkisi

The Art Newspaper araştırmasında, seçilen mimarın önemine de mercek tutuyor. Ünlü bir mimar ile çalışmak isteyen müzelerin harcama bütçelerini %52 artırması gerektiği belirtiliyor. Ünlü mimarlar tarafından tasarlanan müzelerin metrekare başına düşen maliyeti ortalama 2458 dolar olarak hesaplanıyor. Ancak mimar seçiminin müze ziyaretçi sayısını etkilediği de yine araştırmanın sonuçları arasında yer almakta.

Geçtiğimiz yıl Zaha Hadid, Frank Gehry, Foster + Partners, Renzo Piano, Herzog & de Meuron, Rem Koolhaas, Tod Williams and Billie Tsien, David Chipperfield, Steven Holl ve Rafael Viñoly, müze tasarımı konusunda öne çıkan isimler oldu. Renzo Piano ise bu 10 ünlü isim arasından en çok tercih edilen mimar olarak gösteriliyor.

İtalyan mimar Renzo Piano’nun eserleri arasında Centre Pompidou (Paris), Hermes Evi (Japonya), Padre Pio Hac Kilisesi (İtalya) ve LACMA eklentisi (Los Angeles) gibi önemli yapılar yer almakta.

Araştırmanın metodolojisi

The Art Newspaper yürüttüğü araştırmanın gözlem kümesini 2007-2014 yılları arasında müzelerin başlattığı veya tamamladığı ek bina projeleri oluşturuyor. Müzelerin ayırdığı bütçeler ise Dolar’a çevrilerek enflasyon oranına göre düzenlenmiş.

*Bu yazı The Art Newspaper‘dan alınmıştır.