kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Düşünmek için “fazla” meşgul

7 Nisan 2017

Auckland’de yer alan ARTSPACE, 7 Nisan – 12 Mayıs 2017 tarihleri arasında “Too Busy To Think” başlıklı karma sergiye ev sahipliği yapıyor. Misal Adnan Yıldız‘ın küratörlüğünü üstlendiği sergide Halil Altındere ve Cengiz Tekin’in de işleri yer alacak.

Too Busy To Think (düşünmek için fazla meşgul) söylemi, makinelerle paylaştığımız zamane ithafen ortaya çıkıyor. Başlık, düşünen makineler, makine gibi düşünen insanlar olgusuyla şekilleniyor.

Düşünme, sadece insanlara lütfedilen bir yetenek değil. Ayrıca düşünmek sadece alışılmış bir eylem değil, aynı zamanda uğruna savaşılan politik ve radikal bir eylem.

Sergi Hannah Arendt’in “The Origins of Totalitarianism” başlıklı kitabından esinleniyor; izolasyon, soyutlanma ve yalnızlık temalarını anlamak adına kitaptan besleniyor. Arendt’e göre düşünmek bir bakıma tür bireysellik gerektirse de arkadaşlığı, beraberliği ve paylaşmayı barındırıyor.

Sergi özel/kamusal ve iş/zevk kavramlarına da psikoanalitik bir bakış getiriyor.