kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Duvarları Olmayan Müze yeni eş-küratörünü arıyor

29 Aralık 2020

2017 yılında British Council Türkiye tarafından başlatılan sanal sergi platformu Duvarları Olmayan Müze (MWW), Birleşik Krallık küratörüyle beraber çalışarak platformun beşinci sergisini gerçekleştirecek Türkiye’den bir eş-küratör arıyor. Birleşik Krallık küratörü de eş zamanlı bir açık çağrı ile belirlenecek. Bu profesyonel gelişim fırsatı, deneyimlerini artırmak isteyen görsel sanat küratörleri için geliştirilmiştir.

Proje; küratörlere, dijitalde çalışma, erişilebilirlik, kültürlerarası diyalog gibi konuların yanı sıra, Birleşik Krallık ve yerel görsel sanat alanlarında kendilerini geliştirme imkanı sağlıyor. Başvurular için son tarih 17 Ocak 2021.

Platformda sergilenen tüm eserler ve sanatçıları hakkında detaylı yazılı, görsel ve işitsel bilgilerin; sesli betimleme, işaret dili tercümeleri, kontrast ve metin kalınlaştırma özellikleriyle sunulmasının yanı sıra sergiler, görme engellilerin kullandığı metin okuma programları ile de uyumlu çalışmaktadır.

Platform, 2017 yılından beri, MWW 25 sanatçının 60’tan fazla eserini üç ülkeden altı farklı küratörün sunumuyla sergiledi. 90 ülkede 850,000 izleyiciye ulaştı ve birçok ödül kazandı.

Platformun beşinci sergisi Birleşik Krallık ve Türkiye’den iki küratöre ev sahipliği yapacak ve Mayıs 2021’de açılacak 

Beşinci serginin teması ‘Kadın ve Dayanışma’ olarak belirlendi. Mart 2021’de ilk kez gerçekleştirilecek WOW Dünya Kadınlar Festivali İstanbul’un kadınları güçlendirme ve toplumsal cinsiyet eşitliği amaçlarıyla beraber hareket edecek olan sergi, özellikle 2020’nin yol açtığı sorulara ve sorunlara yoğunlaşarak kadınların ev içi ve kamusal alandaki durumunu inceleyecek. Küratörler, bu temaların Birleşik Krallık ve Türkiye seyircisi ile nasıl bir bağ kurabileceğini, British Council Koleksiyonu’nu temel kaynak alarak irdeleyecek.