kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Duvarları Olmayan Müze’nin beşinci sergisinin küratörleri belirlendi

4 Şubat 2021

2017 yılında British Council Türkiye tarafından başlatılan sanal sergi platformu Duvarları Olmayan Müze‘nin Mayıs 2021’de açılacak yeni serginin Türkiye küratörü Rita Aktay, Birleşik Krallık küratörü ise Ritika Biswas olarak belirlendi.

Geçtiğimiz Kasım ayında yapılan açık çağrı ile belirlenen sanat danışmanı Elliott Burns’un desteğiyle hayata geçecek dijital serginin bu seneki teması ‘Kadın ve Dayanışma’ olarak belirlenmişti. Küratörler Rita Aktay ve Ritika Biswas, Mayıs ayına kadar geçecek süre içerisinde, bir yandan beraber yeni bir sergi geliştirme pratiklerine odaklanırken, bir yandan da British Council Koleksiyonu ekibiyle çalışma fırsatı bulacak ve Türkiye ve Birleşik Krallık görsel sanatlar alanında yeni iş birlikleri kurma ve dijital erişilebilirlik alanında eğitim alacak.

Rita Aktay: 1997 doğumlu Rita Aktay, İstanbul ve Londra’da yaşayan bir küratör. Goldsmiths CCA’nın küratöryel ekibinde asistan olarak çalışan Aktay, Goldsmiths Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar ve Sanat Tarihi bölümlerinden mezun olduktan sonra küratörlük alanında MFA derecesini tamamladı. 2019’da İstanbul’da dâhil olduğu Open Space rezidans programı kapsamında ‘Ubiquitous Surfaces’ sergisinin küratörlüğünü yaptı. 2020 yılında sanat gösterimleri için geliştirdiği ‘Roses, Rocks, Dust and Dances’ (‘Güller, Taşlar, Toz ve Danslar’) adlı internet sitesini kurduktan sonra, şu an Arts Council England (İngiltere Sanat Konseyi) tarafından desteklenen çevrimiçi bir yayın platformu geliştirmek üzere çalışıyor. Daha önce Londra merkezli çeşitli galerilerde çalışan Aktay, UCL Slade Güzel Sanatlar Okulu ve Deptford Moving Image Festivali’nde de çeşitli atölyeler yürüttü.

Ritika Biswas: Ritika Biswas, Kalküta, Hindistan’da büyüdü ve Singapur’daki Yale-NUS Üniversitesi’nde sanat okuduktan sonra, Cambridge Üniversitesi’nden Film ve Televizyon Çalışmaları alanında yüksek lisans derecesi aldı. Hâlen Birleşik Krallık’taki New Art Exchange çağdaş sanat mekânında küratörlük, turne ve özel projeler yapımcılığı yapmaktadır. Yaratıcı ve sosyopolitik pratiği özellikle küresel Güney’deki araştırma ağı, eko-eleştiri temeli, iş birliği ve adalet konularına odaklanır.