kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Duvarları Olmayan Müze’nin yeni sergisi: “Rahat hissediyor musun?”

31 Mayıs 2021

British Council’in geliştirdiği yenilikçi çevrimiçi sergi platformu ‘Duvarları Olmayan Müze’, ‘Rahat hissediyor musun?’ başlıklı beşinci sergisini açıyor. Serginin küratörlüğünü, Türkiye’yi temsilen Rita Aktay, Birleşik Krallık’ı temsilen ise Ritika Biswas üstleniyor.

Seçkin eserlere ev sahipliği yapan British Council Koleksiyonu’ndan seçilmiş eser ve sanatçılara, çağdaş uluslararası sanatçıların eşlik ettiği sergi, kadın deneyimine, aileye ve gezegenimize yakından bakarken kendi içimizde ya da yaşadığımız yerlerde evde hissetmenin ne anlama geldiğini irdeliyor.

British Council’in düzenlediği yenilikçi dijital sergi, yaratıcılıklarını kullanarak toplumsal cinsiyet dâhil olmak üzere çeşitli sosyal konular üzerine düşünen uluslararası sanatçıları buluşturuyor. Küratörlerin ifadeleriyle, “Sergi,  kadın bedeni, aile ve gezegenimizi, bizi endişelendiren, düşündüren ve birleştiren mekanlar olarak ele alıyor. Neşe ve kederin birlikte var olabildiği bu düşsel yolculuk, kriz anları ve özenli davranışların, hayatta kalma çabası ve ait olma arayışının hem duygusal hem politik izdüşümleri arasında bir gezinti sunuyor. Özellikle küresel pandeminin kaygılarını artarak hissettiğimiz bu günlerde müşterekliğin, beraberce hayatta kalmanın ve insanların yanı sıra doğaya da iyi bakmanın hayallerini paylaşıyoruz.”

Duvarları Olmayan Müze’nin beşinci sergisi ‘Rahat hissediyor musun?’ ilk kez, ziyaretçiye birden fazla rota sunarak yenilikçi bir deneyim yaratıyor. Ziyaretçiler, farklı emojileri seçerek hangi sanat eserlerinin onların yolculuğuna dâhil olacağını seçebiliyor, her defasında farklı bir seyir rotası belirleyebiliyorlar.

Sergide eserleri yer alan sanatçılar: Sharon Aivaliotis, Shirley Baker, Ursula Biemann, Elif Biradlı, Flo Brooks, Chila Kumani Burman, Helen Chadwick, Jayashree Chakravarty, Tacita Dean, Rohini Devasher, Suki Dhanda, Ayçesu Duran, Anna Fox, Lubaina Himid, Siobhan Hapaska, Jun Hasegawa, Sibel Horada, Shirazeh Houshiary, Delaine Le Bas, Clare Leighton, Goshka Macuga, Paula Rego, See Red Women’s Workshop, Charlotte Schmitz, Eda Sütunç, Madame Yevonde, Zadie Xa.