kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

EBRD Edebiyatı Ödülü uzun listesinde Türkiye’den iki isim

18 Mart 2021
2017 yılında Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası tarafından British Council ve Londra Kitap Fuarı ile ortaklaşa başlatılan EBRD Edebiyatı Ödülü uzun listesi açıklandı. Bu yılki uzun listede Türkiye’den Ayfer Tunç ve Ahmet Altan da yer alıyor.
Ayfer Tunç, 2020 yılında İngiltere’de Istros Books tarafından yayımlanan The Highly Unreliable Account of the History of a Madhouse (Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi) romanıyla adaylardan biri oldu. Kitabı Türkçe’den İngilizce’ye Feyza Howell çevirdi. Ahmet Altan ise Brendan Freely ve Yelda Türedi tarafından Türkçe’den İngilizce’ye çevrilen Love in the Days of Rebellion (İsyan Günlerinde Aşk) yer alıyor.

Ödül, yabancı bir dilden İngilizce’ye tercüme edilmiş ve Birleşik Krallık’taki bir yayıncı tarafından yayımlanmış eserler arasından en iyi edebi kurguya sahip kitaba veriliyor. 20 bin Euro değerindeki para ödülü, yazar ve kitabın çevirmeni arasında eşit olarak paylaştırılıyor.