kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ece Temelkuran Yeni Avrupa’nın Büyükelçisi Ödülü’nün sahibi oldu

8 Haziran 2018

Ece Temelkuran, “Türkiye: Çılgın ve Hüzünlü” adlı kitabıyla Polonya‘da Avrupa Dayanışma Merkezi tarafından verilen Yeni Avrupa Büyükelçisi Ödülü’nün sahibi oldu. “Türkiye: Çılgın ve Hüzünlü”, 2016’da Polonya’da basılan 42 kitap arasından seçildi.

1980’de başlayan işçi direnişinin merkezi olan Gdansk doklarında inşa edilen ve Avrupa’nın en önemli siyasi tarih müzesi olarak da bilinen Avrupa Dayanışma Merkezi’nde düzenlenen törende Ece Temelkuran, “Avrupa Dayanışma Merkezi tarafından Yeni Avrupa’nın büyükelçisi seçilmek onur verici. Avrupa bir coğrafya değil bir fikir benim için ve bugün, Suriye’deki savaştan ötürü yaşanan mülteci dalgasıyla birlikte insanlık tarihinin en büyük ahlaki çöküşlerinden biri yaşanırken bu fikre sahip çıkmak gerekiyor. Bir büyükelçi olarak resmen bir Avrupa vatandaşı olmasam da kendimi ve benim gibi milyonlarca insanı bu fikrin taşıyıcısı olarak görüyorum,” dedi.