kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ece Temelkuran’a Edinburgh Kitap Festivali’nden ödül

9 Kasım 2017

Ece Temelkuran’ın İngilizce yayımlanan ilk romanı Düğümlere Üfleyen Kadınlar, 2017 Uluslararası Edinburgh Kitap Festivali’nde “İlk Roman Ödülü”nü kazandı.

İlk romanların dünyadaki zenginliğini keşfetmek için verilen ödül, okuyucu ve festival ziyaretçilerinin oylarıyla belirleniyor.  Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali Yönetmeni Nick Barley, Ece Temelkuran’ın İngilizce dilinde yayımlanan ilk romanı için, “Arap Baharı yaşanırken bir grup Arap kadınının arasındaki güç ve kardeşliği kutlayan bir roman. Eğlenceli, tempolu bir yol filmi gibi. Ece Temelkuran sadece büyük bir romancı değil, Türkiye ve komşu ülkelerle ilgili yazıları tüm dünyada okunmaya değer korkusuz bir gazeteci. Dünyanın dört bir yanındaki okurların Ece’nin coşkulu romanına oy vermesinden gurur duyuyorum,” ifadelerini kullandı.

Dünya değişirken büyülü bir yolculuğa çıkan dört muhteşem kadının, düşmenin ve yeniden ayağa kalkmanın hikâyesini anlatan Düğümlere Üfleyen Kadınlar aralarında Fransızca ve Almancanın da bulunduğu birçok dilde yayımlandı.