kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ekavart Gallery’de yeni sergi: ‘Hoffmann’ın Masalları & Tango de la Rose’ 

8 Kasım 2022

Ekavart Gallery, 15 Ekim – 12 Kasım 2022 tarihleri arasında Duygu Barlas küratörlüğünde, Bilge Alkor‘un ‘Hoffmann’ın Masalları & Tango de la Rose’ başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Bilge Alkor, Alman romantik yazar E.T.A. Hoffmann’ın 200. ölüm yıl dönümü anısına beş masalını bir araya getiriyor ve onlara imgelerle yanıt veriyor. Sergi, sanatçının bir kitap projesiyle başlayan ve “sahneleme” olarak tanımladığı foto-resimlerini izleyiciyle buluşturuyor.

Disiplinlerarası diyalogdan beslenen Bilge Alkor; sinema, edebiyat, müzik ve görsel sanatları iç içe geçmiş bir şekilde üretimlerine yansıtıyor. Tekinsizlik, bilinçaltı/bilinçüstü, rüya, dualite ve ruh ikizleri gibi temaların ağırlıkta olarak karşımıza çıktığı sergi, metinlerle görsellerin, kelimelerle renklerin, seslerle çizgilerin birbirine karıştığı, sanatçının üretim dünyasının kapılarını aralayan, adeta atölyesini galeri salonuna taşıyan bir sergilemeyle karşımıza çıkıyor.

Sigmund Freud’un “edebiyattaki tekinsizliği yaratmanın rakipsiz ustası” olarak bahsettiği Hoffmann, masallarını düş ile gerçek arasında kurgularken, korku ve gizem ögelerini biçemine yerleştiriyor. Alkor da sanatçıdan ilhamla ortaya çıkardığı sergide; beden, hareket ve ölümün dansını imgelerle kurulu bir koreografi olarak sergiliyor. Hoffmann’ın “Doge ve Dogaressa”, “Altın Çanak”, “Kum Adam”, “Prenses Brambilla”, “Matmazel Scuderi” masallarını kendi özgün diliyle resmeden Alkor, “Tango de la Rose” adlı altıncı öyküyü de kendisi yazıyor.