kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ela Başak Atakan ile Sinemanın Gizli Dili: İz Bırakan Kadınlar

2 Mart 2017

SPOT, Ela Başak Atakan’ın daha önce 2015-2016 sezonlarında farklı temalarda gerçekleştirilen ve yoğun ilgi gören “Sinemanın Gizli Dili” başlıklı seminer serisini, 8 – 29 Mart 2017 tarihleri arasında Soho House İstanbul‘da gerçekleştiriyor.

“Sinemanın Gizli Dili: İz Bırakan Kadınlar” ismiyle devam edecek bu seminerlerde, her hafta farklı bir film ele alınarak, çalışmalarıyla sinema dünyasında ilham kaynağı olmuş kadınlara bir bakış sunulacak. Her Çarşamba 18:00 – 20:00 saatlerinde gerçekleşecek program, bizlere günümüz ve geçmiş sinema dünyasından kesitler sunarken, dönemin öne çıkan filmlerinin ardındaki kadın yönetmenlerden, kilit rollerdeki kadın sanatçılara kadar geniş bir perspektif sunarak film okumaları gerçekleştirecek.

Seminerlerin ilk haftası yılın tartışılan yapımı ve Oscar’a aday gösterilen La La Land ile başlayacak, ikinci haftasında ise Postcards from the Edge filmi ile Carrie Fisher ve unutulmaz karakteri Prenses Lea hatırlanacak. Anna Paquin’e Oscar kazandıran sinema klasiği The Piano’nun kadın yönetmeni Jane Campion incelendikten sonra, dördüncü hafta American Honey ile sahneyi çağdaş sinema sanatçılarına bırakarak film serüveni tamamlanacak.

Ela Başak Atakan; A.B.D.’de Amherst College’dan 1992’de mezun olmuş, 1996’da Columbia Üniversitesi Sinema Bölümü’nden master derecesi almıştır. Senaryolarıyla Sundance ve Nantucket Film Festivallerinde dereceye giren Atakan, Athena, Özlem Tekin, Özdemir Erdoğan ve daha birçok müzisyen için video klipler yönetmiştir. Balmumu isimli kısa filmi ile New York Turkish Film Festival ve Nurnberg Türk-Alman Film Festivali’ne katılmıştır. Boğaziçi, Bahçeşehir ve Kadir Has Üniversitelerinde sinema dersleri vermiş olan Ela Başak Atakan 2008’den beri Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü’nde okutmanlık yapmaktadır.