Eldem Sanat Alanı’nda iki yeni sergi

10 Ocak 2020

Eldem Sanat Alanı, 21 Aralık 2019 – 15 Mart 2020 tarihleri arasında Dalyancı Konağı‘nda, Melike Bayık küratörlüğünde “Geçit” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

FIRIN ise 21 Aralık 2019 – 25 Ocak 2020 tarihleri arasında Eskişehir doğumlu Mert Öztekin’in 3. kişisel sergisi “ENZO”ya ev sahipliği yapıyor.

Platformun üçüncü sergisi “Geçit”, mimari bir dili ve kimliği olan Dalyancı Konağı’nın kendi muğlak tarihçesi üzerinden, kendi mekansal köklerine dair olan bir arayışı konu ediniyor. Yapının inşa sürecinin bilinmeyişi, kimler tarafından yapıldığının kayıtlarına ulaşılamayışı ve bunlar karşısında bilgi eksikliği, mekansal tarihçesi ve etnik kökenlere dair verilerin bulunmayışı, belki de yok edilişi üzerinden kurgulanan interdisipliner sergide, Tanzer Arığ, Eda Aslan, Büşra Çeğil, Gülsün Karamustafa, Hasan Pehlevan, Huo Rf, Jochen Proehl, Çağrı Saray, Vahit Tuna ve Egemen Tuncer mekânların hafızalarına odaklanan bireysel, sosyal, antropolojik ya da politik minvallerde ürettikleri eserleri ile izleyiciye çeşitli sorular yöneltiyorlar.

Kendi diliyle bir anlamsızlığa karşı başka bir anlamsızlığı savunan Öztekin, resmettiği portrelerde medeni hayatın içindeki insanın tanıdık ama bir o kadar da tekinsiz, vahşi hallerini işler. Tıpkı sergiye ismini veren İtalyan kağıt markası Stora Enso’nun zamansal katmanlar içinde Türkçe’de Enzo’ya dönüşmesi gibi üretiminde tutarlı bir olağanlık, kendinden gelişen bir durum vardır. Kağıt üzerine yaptığı hareketli resimleri, sulu baskılar ve pastel çalışmaların yer alacağı ENZO, tüm akışkanlığıyla bilinçdışı bir kurgu sunar.