Eldem Sanat Alanı’nda yeni sergi: “Memorative”

18 Kasım 2019

Eldem Sanat Alanı, 16 – 30 Kasım 2019 tarihleri arasında Elif Nur Aydın’ın “Memorative” başlıklı ikinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Eskişehir merkezli Elif Nur Aydın, sanat üretiminde kimlik, kolektif bilinç, toplum ve tarih konularına odaklanır. Malzemeleştirilişi oldukça geçmişe dayanan kil, bu yönden sanatçının düşündüğü ve tartıştığı konulara direkt olarak referans veriyor.

Seramik heykelleri, alışılagelmiş sırlı, pürüzsüz yüzeyler sunmak yerine, olduğunca az müdahale ile ham – hatta arkaik olarak okunabilecek, gözün gördüğü haller yerine hafızada bıraktığı izleri kurgular. Böylece kilin tarihsel sürecine, malzemenin biriken bilincine tanıklık ederiz. Tarih boyunca hazineler barındıran hazneler olarak işlevlerinin ardına saklı kalmış küpler bu sergide kendi kimliklerini açığa çıkarır. Elif Nur Aydın’ın, ‘Ağ’, 2019 sergisinin devamı niteliğinde okunabilecek olan, enstalasyon odaklı “Memorative”, komün kimlikleri yoğuran, şekillendiren normlar ve kodlar ardına gizlenmiş kimlikleri araştırır. Bireysel kimliği toplumsal bilincin zerreleri olarak kabul eden Aydın; toplumsal öğretiler, çevresel etkilenimler, tarihsel gelişmeler ışığında kişisel kimlik oluşumunu inceler.