kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Elgiz Müzesi Teras Sergileri için başvurular başladı

21 Şubat 2020

Elgiz Müzesi tarafından, genç heykel sanatçılarını desteklemek ve heykel sanatına yeni bir sergileme alanı kazandırmak amacıyla 2012 yılından beri düzenlenen Teras Sergileri’nin 2020 yılı edisyonu için başvurular başladı.

Elgiz Müzesi’nin 1500 metrekarelik açık hava sergi alanında başlatılmış ve daha sonraki yıllarda sergi kapsamı genişletilerek tüm ifade yöntemlerini içine alan 11 sergi ile günümüze kadar kesintisiz devam eden Teras Sergileri’nin bu yılki kavramsal çerçevesi, geleceğe dair umuda ve yaşama hakkına çağrı yapmak üzere barış olarak belirlendi ve insanın, çevrenin, yaşamın savunulması ekseniyle Teras’ı buluşturmayı amaçlıyor.

‘’Her şeye rağmen’’ başlığı altında açılacak olan sergide, dünyada şiddetin sıradanlaştırıldığı bir zamanda, mekânın ve belleğin hasarlar aldığı bu cinnet haline alternatif olarak barışa, umuda ve yaşama sevincine çağrı yapan yapıtların sergilenmesi hedeflenmektedir. Dünya üzerinde bilginin yozlaştırıldığı, etik değerlerin aşındığı, toplumsal yaşamın tüketim ilişkilerine özetlendiği, kuralsızlığın tüm alanlara egemen olduğu, gerçeğin çarpıtıldığı, gizlendiği, değersizleştirildiği bu kaostan, sessizliğin içinden çıkışı sanatın umuda yönelen bakış açısıyla nasıl başarabiliriz?

Sergi, sanatın insan ve toplumların yaşamı üzerindeki iyileştirici ve onarıcı etkilerini, evrensel değerlerle ilişkisini izleyiciyle buluşturmayı hedeflemektedir. Yaşama ve geleceğe aydınlık bir bakış açısıyla bakmanın dönüştürücü gücünü ele alan yapıtlarla kurulacak olan sergide hep birlikte barışı ve özgürlüğü düşlemek amaçlanmaktadır.

Elgiz Müzesi, 2020 yazında, sanatçıları umuda ve barışa çağrı yapmak üzere yaşamı savunan yapıtlarla Teras’a davet ediyor. 2020 Haziran ayında açılacak olan sergi için Seyhun Topuz, Rahmi Aksungur, Nilüfer Ergin, Haşim Nur Gürel ve Can Elgiz’den oluşan Danışma Kurulu başvuru yapan sanatçıların dosyaları üzerinden bir değerlendirme yaparak sergiyi oluşturacaktır. Sergilenecek yapıtların sanatçıları, bir diğer değerlendirme sürecinden geçecek ve aralarından bir kişi Peru/Lima’da rezidans programına katılmaya hak kazanacak.