Elmgreen & Dragset’ten yeni sergi

20 Şubat 2017

Bu yıl 15. İstanbul Bienali’nin kuratörlüğünü üstlenen Elmgreen & Dragset, gelecek solo sergileri The Incomers (Yeni Gelenler, Muhacirler) için Haus Lange’ı bir aile evine dönüştürüyor. Küratörlüğünü Dr. Magdalena Holzhey‘in yapacağı sergi, 19 Şubat – 27 Ağustos tarihleri arasında Museum Haus Lange’da sergilenecek. 

Elmgreen & Dragset, kurmaca bir Alman ailesinin eve taşınma anını sahneleyecek. Daha önce Britanya’da ikamet eden aile, Brexit’in ardından Almanya’ya taşınmaya karar veriyor. Enstalasyon, tamamen Avrupai fakat oldukça farklı iki kültürden bahsediyor.

Elmgreen & Dragset, evcil bir ortam yaratmak için kendi heykel çalışmaları ile hazır mobilya ve el yapımı eşyaları birleştirecek. Bazı eşyalar çoktan açılmış ve kurulmuşken; diğerleri yarı-açılmış olarak veya hâlâ kutularda kalacak. Ailenin taşınmasını, değişen bir Avrupa’nın sembolü olarak sunan sergi; modernist mimarinin görüşlerini, bugünün gerçekliği ışığında derinlemesine sorgulayacak ve bu görüşlerin kaçının mevcut, küresel, jeopolitik durumdan uzak olduğunu düşündürecek.

İkili, Rhineland’deki ilk solo sergilerinden itibaren, yerleştirme ile ilgili eserler geleneğine devam ediyor. 1990 yılından beri birlikte çalışan ikili; heykel, enstalasyon ve performanslarında, benzer ve sıradan kavramlarını, sosyo-eleştirel mizahla ve yıkıcı nükteyle tekrar yorumluyor.