kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Emin Alper’in Kurak Günler filmi 75. Cannes Film Festivali’nde

16 Mayıs 2022

Cannes Film Festivali bu yıl 75. kez, 17 – 28 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenlenecek. Festivalin resmi bölümlerinden ‘Belirli Bir Bakış’ (‘Un Certain Regard’) bölümüne bu yıl Türkiye’den Emin Alper‘in Kurak Günler başlıklı, dördüncü uzun metraj filmi de seçildi. Türkiye-Fransa-Almanya-Hollanda-Yunanistan-Hırvatistan ortak yapımı olan filmin dünya galası bu yıl  festivalin  yapılacak.

Ay Yapım, Liman Film ve Zola Yapım’ın yapımcısı olduğu Kurak Günler (proje adı Balkaya), T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden yapım desteği aldı. Film, Cannes’daki dünya galasının ardından 2022’nin sonbahar aylarında Türkiye’de seyirciyle buluşacak.

Tepenin Ardı, Abluka ve Kız Kardeşler ile ulusal ve uluslararası birçok festivalden ödüllerle dönen Emin Alper’in yeni filmi Kurak Günler’in başrollerinde Selahattin Paşalı ve Ekin Koç, yardımcı rollerde Erol Babaoğlu, Erdem Şenocak, Selin Yeninci, Sinan Demirer, Nizam Namidar, Ali Seçkiner Alıcı ve Eylül Ersöz yer alıyor.

Politik ve psikolojik gerilim türlerinin unsurlarını taşıyan film, bir süredir kuraklık sorunuyla boğuşan Yanıklar kasabasına yeni atanan genç savcı Emre ile belediye başkanı Selim, yerel gazeteci Murat ve kasabanın eşrafı arasında yaşanan çekişmeleri konu alıyor.