kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Emre Hüner’in “Neochronophobiq” Adlı İşi, Protocinema’da

29 Mart 2017

Protocinema, Emre Hüner’in “Neochronophobiq” (2015) adlı işine ev sahipliği yapıyor. 29 Mart – 30 Nisan 2017 tarihleri arasında sergilenecek olan bu üç kanallı video, zaman algısı fikrini kurgusal, yapay buluntular ve mimari varlıklar üzerinden inceliyor.

Neochronophobiq,  Anadolu’dan Neolitik kalıntı manzaraları, Göbeklitepe gibi ören yerleri, volkanik yeryüzü oluşumları ve taş ocakları gibi doğal alanlar ve yalıtım odası deneylerini anımsatan insan yapımı iç mekanların da dahil olduğu farklı ortamlarda bulunan çeşitli heykel unsurları üzerine odaklanıyor. Bu nesneleri taşıyan, biriktiren, gözlemleyen karakteri, aktör Tómas Lemarquis canlandırıyor. Bu işteki mekanlar, coğrafi-jeolojik zamanla kurulabilen ilişkileri, mimari kalıntılar, tanımlanamayan topografyalar ve maddesellik ile harekete geçiriyor. İzleyicileri, zaman-dışına ve akıl, dil ve kavranabilirliğin ötesine geçebilen bir dünya fikrine götürüyor.

İşe adını veren kelime de – Neochronophobiq, işin kendisi gibi kurgulanarak üretilmiş: hem yeni hem de neolitik olanı birleştiriyor. Chronophobia, zamanın hızlı akışından duyulan korkuyu, Ubiquity ise her yerde aynı anda bulunabilmek arzusuna işaret ediyor.

1977, İstanbul doğumlu Emre Hüner, eğitimini Milano’daki Brera Güzel Sanatlar Akademisi’nde tamamladı. Solo sergileri arasında; Floating Cabin Rider Capsule Reactor Cycle (2015), Mam Project 019: Emre Hüner (2013), Adverse Stability (2010),  Rodeo (2009), Bent 003 (2007) bulunuyor. Katıldığı karma sergiler arasında ise; 14. İstanbul Bienali (2015) ve 9. Manifesta (2011) bulunuyor.