kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Engelsiz Filmler Festivali Kısa Film Yarışması için başvurular başladı

22 Nisan 2022

Herkesin sinemaya eşit koşullarda erişimini sağlamak amacıyla düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali, bu yıl 17 – 23 Ekim 2022 tarihleri arasında erişilebilir ve çevrimiçi olarak 10. kez gerçekleştirilecek. Festival kapsamında gerçekleşen Kısa Film Yarışması ise bu yıl 2. kez düzenleniyor.

Yarışma, kısa film türünün gelişimine katkıda bulunarak, kısa film severler ile bu türde projeler ortaya koyan yönetmenleri bir araya getirmek ve onlara daha geniş bir ifade alanı açmak amacı taşıyor. Geçtiğimiz yıl festivale dahil edilen Kısa Film Yarışması’nda, bu yıl da kısa filmlerin sanatsal gücü seyirciler, genç yönetmenler ve sinema profesyonelleri arasındaki diyalogla bütünleştirilip yeni bakış açıları beyazperdeye yansıtılacak.

Tema kısıtlaması bulunmaksızın, kurmaca ve animasyon türünde, süresi 20 dakikayı aşmayan, 2021 ve 2022 yapımı, ulusal ve uluslararası kısa filmler yarışmaya katılabilecek. Finale kalarak festival programında yer alacak filmler 2 Ağustos tarihinde açıklanacak. Finale kalan filmleri değerlendiren jüri üyeleri En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini, izleyiciler ise verdikleri oylarla Seyirci Özel Ödülü’nün sahibini belirleyecek. Ayrıca yarışmada bu yıl ilk kez para ödülü de verilecek. En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo’nun 500’er Amerikan Doları ödül alacağı yarışmanın En İyi Film ödülü ise 1000 Amerikan Doları olarak açıklandı.