kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Engravist bu yıl Uluslararası Sanal Engravist Baskıresim Bienali’ni düzenliyor

12 Haziran 2020

2016 yılında Doç. Dr. Lütfü Kaplanoğlu tarafından kurulan ve sempozyum, workshop ve sergi gibi uluslararası baskıresim etkinlikleri düzenleyen Engravist, bu yıl yeni bir bienal ile bu etkinliklerine devam ediyor.

12 Haziran 2020 tarihinde açılacak Uluslararası Sanal Engravist Baskıresim Bienali‘nde 54 ülkeden 600’ü aşkın sanatçı 7 adet sanal galeride izleyiciler ile buluşacak.

Engravist, dünyada genel olarak yaşanan bunalımları sanatın iyileştirici gücüyle pozitif yönde dönüştürmek, küresel iletişim ve etkileşim döngüsüne katkı sağlamak, uluslararası sanat ortamına erişiminin yolunu açmak ve dünyanın her yönündeki sanatçılar arasında dinamik bir sinerji oluşturmak amacıyla yola çıktı.

Kuruluşundan beri baskıresim alanında ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda sergi, workshop, etkinlik ve proje gerçekleştiren Engravist, edindiği tecrübelerle yelpazesini genişletmek, dünya sanat ortamına daha çok etkinlik kazandırarak; sürdürülebilir yöntemlerle ilham veren bir yapıya kavuştu.

2018 yılında 16 ülkeden 200 sanatçının 250’e yakın eseri ile bir sergi düzenleyerek bienalin ilk adımını atan Engravist, “Daha güzel bir dünya için ne söylemek istersiniz?” sloganı ile sanatçılara çağrı yaptı. Jüri değerlendirmeleri sonucunda bienalde yer alacak sanatçılar belirlendi.