kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Envision Sound 2019-20 için açık çağrı

25 Temmuz 2019

Ulusal Oleksandr Dovzhenko Merkezi ve British Council tarafından film müziği bestecilerine yönelik olarak düzenlen Envision Sound eğitim programının 3.‘sü 20 – 24 Ocak 2020 tarihleri arasında Kiev’de gerçekleştirilecek.

Yaratıcı bir laboratuvar ve derslerin yanı sıra, iş bağlantıları kurma, görsel ve işitsel sektördeki uzmanlardan bireysel danışmanlık alma ve akşamları canlı müzik eşliğinde film gösterimlerini takip etme fırsatı da sunan program; film müziği bestelemek konusundaki becerilerini geliştirmek, mesleki ufuklarını genişletmek ve uluslararası görsel veişitsel sektörü daha iyi anlamak isteyen bestecilere açık. Programa son başvuru tarihi 4 Ağustos 2019.

Katılımcılar, proje danışmanıyla birlikte, filmler için müzik bestelemeye dair fırsatları ve zorlukları tartışacak olan besteciler, arşiv kayıtları veya prodüksiyon aşamasındaki Ukrayna filmleri için kendi besteleri üzerinde çalışma fırsatı da yakalayacaklar.

Geçtiğimiz yıllarda programda danışman  olarak yer alan isimler arasında; BBC’de yayınlanan Sherlock dizisinin müziklerini yapan, Emmy ödüllü Michael Price ; filmler ve televizyonun yanı sıra BBC, HBO, ITV ve C4 gibi medya kuruluşları için besteler yapan ve Music+Sound ile ‘BAFTA Çıkış Yapan Britanyalılar 2016-2017’ ödüllerinin sahibi Nainita Desai; filmlere piyanosuyla eşlik eden, dünyanın en iyi doğaçlama piyanistlerinden Neil Brand gibi Birleşik Krallık’ın aranan isimlerinin yanında, Ukrayna Film Akademisi Altın Dzyga Ödülleri ‘En İyi Besteci’ ödülü sahibi Ukraynalı Alla Zahaykevych  gibi besteciler de bulunuyor.

Envision Sound 2019–20 katılımcıları, program tarihinde ilk kez yaratıcı laboratuvar kapsamında Kiev Fantastik Orkestrası ile kendi bestelerini kaydetme imkanı bulacak. Katılımcılar, solo müzisyenlerle çalışma fırsatı da elde edecek.Orkestranın, Şubat 2019’da Şef Natalia Stets yönetiminde Neil Brand’in Hitchcock’un Blackmail filmi için bestelediği müzikleri icra ettiği konserden kısa videoyu izlemek için tıklayabilirsiniz.

Program tamamlandıktan sonra, her zaman olduğu gibi bestecilerin yaratıcı laboratuvarda geliştirdiği projelerden bazılarına verdiğimiz desteği daha ileri taşımak için Dovzhenko Merkezi ile birlikte hibeler sunulacak. Envision Sound 2019–20 programının küratörlüğünü Alla Zahaykevych üstlenecek.