kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün yeni sahibi Mehmet Eroğlu

8 Kasım 2022

Can Yayınları‘nın kurucusu Erdal Öz‘ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü‘nün yeni sahibi Mehmet Eroğlu oldu. 2008 yılından bugüne kadar verilen ödül, Handan Börüteçenenin tasarladığı bir ödül heykeli ve 15.000 TLden oluşuyor.

Başkanlığını Cemil Kavukçu’nun üstlendiği, Ömer Türkeş, Metin Celal, Nilüfer Kuyaş, Murat Yalçın, Jale Özata ve Faruk Dumandan oluşan Seçici Kurul, Erdal Öz Edebiyat  Ödülü’nün on beşincisinin Mehmet Eroğlu’na verilmesini kararlaştırdı.


Ödülün gerekçesinde şu ifadeler yer aldı: ‘Erdal Öz Edebiyat Ödülü Seçici Kurulu, 25 Eylül 2022de yaptığı toplantıyla, bu yılın ödülünü, uzun yıllara yayılan romancılık kariyeriyle Mehmet Eroğlu’na vermeye karar verdi. Mehmet Eroğlu, kişisel ya da toplumsal yıkımlara, acılara karşı duyarlılığı ve sorumlu bir aydın yazar tavrıyla, gerçek hayatın gerçek insanlarını, yakın tarihin karanlık dönemlerini ele alan romanlarıyla ve girdiği yeni arayışlarla ödüle lâyık görüldü.

Her yıl bir üyenin ayrılıp bir başkasının katılımıyla yenilenen jüri, altı yıldır jüride bulunan ve 2021 komitesinin başkanlığını yürüten Cemil Kavukçu’yu uğurlayacak. Gelecek sene jüriye katılacak olan yeni isim Behçet Çelik olacak.

Erdal Öz Edebiyat Ödülü bugüne dek Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu,  küçük İskender, Orhan Pamuk, Orhan Koçak, Cevat Çapan, Adalet Ağaoğlu, Latife Tekin, Jale Parla ve Selim İleri’ye verildi.