kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Erdem Avşar Kevin Elyot Award’ın sahibi oldu

30 Temmuz 2019

Uluslararası oyun yazarı, tercüman ve öğretim görevlisi Erdem Avşar, her yıl University of Bristol’s Theatre Collection tarafından verilen Kevin Elyot Award’ın sahibi oldu.

Ünlü oyun yazarı, senarist ve Bristol drama mezunu olan Kevin Elyot’ın anısına verilen ödül, Erdem’i, Kevin Elyot’un 2014 yılındaki ölümünün ardından kız kardeşi tarafından koleksiyona bağışlanan arşivinden ilham alan yeni bir dramatik eser yaratması için destekleyecek.

Erdem Avşar daha önce, Zinnie Harris, Mark Ravenhill ve Richard Twyman‘ın gözetiminde Dark Pink oyununu tamamladığı Royal Court Theatre’s International New Writing Scheme‘e seçilmişti.

Diğer politik oyunları arasında kısa oyunu #occupylove (Traverse Theatre‘da TravNewTalents etkinliği olan Sözler, Sözler, Sözler‘in bir parçası olarak sergilendi), #politicsoftea (İskoçya Ulusal Tiyatrosu’nun “Yes, No, Don’t Know” festivaline katıldı) ve The Contestant (geçen yıl İtalya‘da Quartieri dell’Arte festivalinin açılışını yaptı) yer alıyor.

İnsan Hakları alanında yüksek lisans derecesine sahip olan Avşar, kısa süre önce politik müdahale olarak queer tiyatroda araştırma yapmak için Glasgow Üniversitesi Lord Kelvin / Adam Smith Doktora Bursu’nu kazandı. Aynı zamanda, dil ve sanat yoluyla mülteci entegrasyonu alanında çalışan bir sanatçı ağı olan UNESCO RILA’ya bağlı bir sanatçı.

Ödülün önceki kazananları, Ian McHugh, Jon Berry ve Deanna Rodger, arşive cevaben merak uyandıran çalışmalar yaptılar.