Ergin Çavuşoğlu ve Gülsün Karamustafa Guggenheim Müzesi’nde

4 Mayıs 2016

Dünyanın öncü çağdaş sanat müzelerinden Solomon R. Guggenheim’da 29 Nisan – 5 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek “Fakat Bir Fırtına Esmekte Cennetten Bu Tarafa: Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan Güncel Sanat” başlıklı sergide Ergin Çavuşoğlu’nun “Kristal ve Alev” başlıklı çok-kanallı video enstalasyonu (2010) ve Gülsün Karamustafa’nın “Verilen Malzemeyle Kendi Hikâyeni Yarat” başlıklı enstalasyonu (1997) da yer alacak.

Sergi, müzenin UBS Küresel Sanat İnisiyatifi faaliyetleri çerçevesinde Sara Raza küratörlüğünde düzenleniyor ve kimlik, köken, göç ve yer değiştirme, tarihin ve belleğin getirdiği ağır yük gibi kavramları bölgenin güncel kültürel bağlamı içinde irdelemeyi amaçlıyor.

Ergin Cavuşoğlu ve Gülsün Karamustafa’nın bu çalışmaları sergi boyunca izleyiciyle buluşmakla kalmayacak aynı zamanda Guggenheim’ın kalıcı koleksiyonuna da dahil edilecek. 2017 yılında Pera Müzesi’nde de yer alacak serginin diğer katılımcıları arasında Abbas Akhavan, Kader Attia, Ali Cherri, Ori Gersht, Miriam Ghani, Joana Hadijthomas ve Khalil Joreige, Rokni Haerizadeh, Susan Hefuna, Iman Issa, Nadia Kaabi-Linke, Hassan Khan, Mohammed Kazem, Ahmed Mater, Zineb Sedira, Ala Younis gibi isimler bulunuyor.