kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde yeni sergi: “Anlatı, Yer ve Zaman”

5 Temmuz 2019

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, 4 Temmuz – 30 Eylül 2019 tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Sanat Koleksiyonu’ndan derlenen eserlerin yer aldığı Anlatı, Yer ve Zaman başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide 22 sanatçının 28 eseri yer alıyor.

Türkiye’nin en kapsamlı sanat koleksiyonlarından birine sahip olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi ev sahipliğinde gerçekleşecek bu sergisiyle, Cumhuriyet döneminde yaşanan sanatsal gelişmenin niteliği üzerinde duruluyor ve özgün yorumlar üreten üretim biçimlerinin, yer ve zaman kavramlarıyla bağlantılı bir şekilde arz ettiği görünüm tartışmaya ve değerlendirmeye açılıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğretim üyesi Prof. Mümtaz Sağlam’ın küratörlüğünü yaptığı sergide; öncelikli olarak 1950’li yıllardan itibaren Türk resim sanatında öne çıkan sanatçı tavırları ve eser örnekleri incelenerek, oluşan üretim mantığı ve düşünce derinliği üzerine odaklanılmakta; ortaya çıkan yorum kalitesi ve farklılıklarına dikkat çekilmektedir.

Sanatçılar: Fikret Muallâ, Sabri Berkel, Selim Turan, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nejad Melih Devrim, Mübin Orhon, Abidin Dino, Avni Arbaş, Burhan Doğançay, Erol Akyavaş, Adnan Çoker, Mehmet Güleryüz, Alaettin Aksoy, Neşe Erdok, Komet, Ergin İnan, Adem Genç, Halil Akdeniz, Kemal Önsoy, Serdar Arat, Ahmet Oran, Ekrem Yalçındağ.