Erkan Öznur Michigan’daki sergiye davet edildi

5 Şubat 2020

Michigan State Üniversitesi’ndeki Eli and Edythe Broad Art Museum, 25 Ocak –  23 Ağustos 2020 tarihleri arasında “Never Spoken Again: Rogue Stories of Science and Collections” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergiye Türkiye’den Erkan Öznur davet edildi. Sanatçıya SAHA eser üretim desteği veriyor.

“Never Spoken Again” modern koleksiyonların doğuşu, onları sürdüren sanat kurumları ve başlangıç öykülerine odaklanan gezici bir sergi. ICI Curatorial Intensive mezunlarından David Ayala-Alfonso’nun küratörlüğündeki sergi, Hearfield Foundation’ın desteğiyle, ICI mezunları küratörlere olanak ve alan yaratmayı hedefleyen sergi programının bir parçası.


Kurum koleksiyonlarının yaşamları nasıl düzenlendiğini göz önünde bulundurulunca, “Never Spoken Again”  işleri materyal kültür, ikonografi ve politik ekoloji konularında eleştiri alanı açan sanatçıları biraraya getiriyor. Bu pratikler yalnızca biriktirilen objeler ve onların sirkülasyonunu sağlayan dağıtım sistemlerini değil, aynı zamanda çalışma subjeleri ve biçimlerini inceler. Eserler, toplama pratiğini tarihi minvalde destekleyen efsaneler, simülasyonlar, sahte para birimleri, savaş oyunlarıyla beraber sistematik ırkçılığın yavaş şiddetine ışık tutar; geçmiş ve geleceğin bir başka şekilde nasıl kurgulanabileceğine dair düşünebilmek adına yeni bir alan açar.Sanatçılar: Morehshin Allahyari, Maria Thereza Alves, François Bucher, Giuseppe Campuzano, Alia Farid, Sofia de Grenade, Laura Huertas Millán, Ulrik López, Carlos Motta, Erkan Öznur, David Peña Lopera, Michael Rakowitz, Beatriz Santiago Muñoz, Reyes Santiago Rojas, Daniel R. Small, and Felipe Steinberg.