kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Erkmen, Kazma ve Paker: Murmuring

5 Mayıs 2017

Ljubljana’da MESTNA GALERIJA’da 20 Nisan – 4 Haziran 2017 tarihleri arasında “Murmuring” başlıklı bir grup sergisi düzenleniyor. Ali Akay küratörlüğündeki sergide Seza Paker, Ayşe Erkmen ve Ali Kazma’nın işleri yer alıyor.

Yunanca “mormurein” kelimesinden türeyen murmuring (mırıldanma), anlamını yaprakların birbirine sürtünmesinden meydana gelen sesten alıyor. Yaprakların meydana getirdiği bu duyulması zor ses ise sanatçıların da bazı dönemlerde seslerinin duyulmamasına referans veriyor.

Seza Paker’in sergide yer alacak Exercise isimli videosu, Kurt Schwitters’s Ursonate adlı eserinden esinleniyor. Untitled adlı eseri ise renk kullanan sanatçıları bir araya getiren bir çalışma. Sanatçının Color-Words adlı serisi 2. Dünya Savaşı öncesi ve sonrasına gönderme yapıyor. Absinthe adlı videoda ise bastırılmış bellek ve su altındaki arkeolojik kalıntılar işleniyor.

Ayşe Erkmen’in işi ise 168 adet yapraktan oluşuyor. Yaprakların meydana getirdiği sesler ise karanlıktaki çığlığın getirdiği sessizliği ele alıyor. Conversations Taksim Square adlı videoda ise Erkmen, Şehrazat masallarını işliyor. Erkmen duvarlara miş, miş yazarak miş’li geçmiş zaman ekinin kattığı hikaye anlamını işliyor.

Ali Kazma ise Play adlı videosunda New York’taki Hamlet provalarına odaklanıyor. Provalar esnasında sesleri ve fısıldamaları işliyor. Clerk adlı eserinde ise Kazma, bir memurun Dadaist bir performans gibi sürekli olarak aynı kalem hareketini yapmasına odaklanıyor.