Ermenistan-Türkiye Sinema Platformu’ndan iki filme destek

5 Ağustos 2016

11 – 13 Temmuz 2016 tarihleri arasında Erivan Altın Kayısı Film Festivali ile eşzamanlı olarak 16. Ermenistan-Türkiye Sinema Platformu (ETSP) toplantısı gerçekleştirildi. Uluslararası jürinin katılımıyla gerçekleşen ve Türkiye, Ermenistan ve iki ülkenin diasporalarından toplam 10 film projesinin değerlendirildiği toplantı sonrasında, Inna Sahakyan’ın Aurora’s Sunrise filmi 5000 Dolar ile, Arnaud Khayadjanian ve Nefes Polat’ın film projeleri Welcome to Anatolia, 7500 Euro ile ödüllendirildi. Katılımcılar toplantılarda, jüri üyeleriyle projelerini derinlemesine konuşma ve tartışma şansı da elde ettiler.

ETSP 2016 Erivan jürisini belgeselci Melek Ulagay, kurgucu Çiçek Kahraman, Tiflis Film Festivali kurucusu Gaga Chkheidze, Yerkir Media yöneticisi Gegham Manukyan, Civilitas’tan Seda Grigoryan, Erivan Amerikan Elçiliği’nden Hasmik Mikayelyan, Altın Kayısı’dan Susanna Harutyunyan ve Anadolu Kültür’den Çiğdem Mater oluşturuyor.

2008 yılında Anadolu Kültür ve Altın Kayısı Film Festivali işbirliği ile başlatılan Ermenistan Türkiye Sinema Platformu iki ülkeli ortak yapımları destekliyor ve sinemacıların buluşmasına olanak sağlıyor. Platform kuruluşundan bu yana, Ermenistan- Türkiye ortak yapımı 20 filmi destekledi, 300’e yakın sinemacıyı bir araya getirdi.

Ermenistan-Türkiye Sinema Platformu’nun 2016 yılı aktiviteleri, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında gerçekleşiyor.