kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ermenistan ve Türkiye’den genç yazarlar için uluslararası yazı kampı

22 Eylül 2020

Ermenistan’daki edebiyat faaliyetlerini ve Ermeni edebiyatını dünyaya tanıtmak için uzun yıllardır faaliyet yürüten ARI Literature Foundation, International Writing Program ve University of Iowa’nın Between the Lines programı ile işbirliği içinde ve Kalem Kültür Derneği ile 2017 yılından beri devam ettirdiği “Write in Armenia” başlıklı projeyi yürütüyor.

Projenin 2020 edisyonu kapsamında gerçekleşecek genç yazarlar için uluslararası yazı kampı için başvurular başladı. Proje kapsamında gerçekleşen kampın bu seneki başlığı ise Kültürel Diplomasinin Gücü: Sınır Tanımayan Edebiyat olarak belirlendi. Son başvuru tarihi 30 Eylül 2020.

Katılımcılar, bu yazarlık atölyesinde yazmanın derinliğini ve ayrıntılarını konuşup tartışacak ve Ermenistan’ın sonbahardaki puslu manzaralarına şahit olacak. “Write in Armenia” Uluslararası Yazı Kampı, genç yazarların yedi gün süren kapsamlı program ile bir araya gelmeleri ve yazı becerilerini geliştirmeleri için bir fırsat sunuyor. Kamp, iki ülkeden katılan profesyonel eğitmenler ve tanınmış yazarlar tarafından yönlendirilecek.

Katılımcılar, yedi gün süresince edebiyat ve diğer yaratıcı disiplinler üzerine konferanslar, İngilizce ve anadillerde yazı atölyeleri, fotoğraf, video ve performans sanatları alanlarında çalışmalar, oyun yazarlığı ve “slam poetry” üzerine eğitimler; iletişim egzersizleri, okumalar, grup çalışmaları ve kültürel turlara katılma şansı yakalayacak. Aynı zamanda başka genç yazarlarla tanışıp eğlenceli zaman geçirebilecekler.

Kampın fiziksel olarak gerçekleşip gerçekleşmeyeceği pandeminin durumuna bağlı olacak. Seyahat sınırlamaları kaldırılırsa kamp fiziksel olarak Ermenistan’da gerçekleşecek. Eğer seyahat sınırlamaları uygulanıyorsa kamp çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Kampın fiziksel olarak gerçekleşmesi durumunda, katılımcıların program süresince bütün seyahat, otel ve yemek masrafları organizatörler tarafından karşılanacak. Katılımcıların vize gerekliliklerini kendileri ayarlamaları gerekecek. Seçimlerin sonucu ve kampın tarihleri Ekim 2020’de belli olacak ve seçilen katılımcılar kampın programı ve formatı hakkında ayrıca bilgilendirilecek. Program için öngörülen tarihler (2020 Sonbaharı veya 2021 Baharı), pandemi konusunda yeni gelişmeler ve sınırlandırmalara göre değişime açık olarak.