Eser alımında yeni yöntem: Art Money

9 Kasım 2016

İngiltere’de bir galeride veya sanat fuarlarının standlarında gezinirken beğenilen bir eseri satın almak her zaman mümkün olmayabiliyor. Birçok kişi için sanat eseri alımı maddi açıdan oldukça zorlayıcı. Pazarın alt limitinin 1.000 ile 50.000 dolar arasında değiştiği düşünülürse, bunun bir anda harcamak için oldukça yüksek bir meblağ olduğu söylenebilir.

Amerika’da EXPO Chicago’da lansmanı yapılan “Art Money” ise sanat eseri satın almada akıldaki hesapları değiştirmeyi hedefliyor. Art Money; alıcılara, eserin fiyatını bir kerede ödemek yerine 10 aylık taksitlerle ödeme imkanı veren faizsiz kredi teklifinde bulunuyor. 10.000 dolarlık bir sanat eseri, 1.000 dolarlık bir depozito ve daha sonrasında 9 aylık düzenli taksite bölünüyor.

Yeni bir ödeme yöntemi:

Farklı ödeme şekilleri sanat piyasasında uzun süredir mevcut. Fakat bu yapılandırmalar galeriler için risk taşımakta. “Art Money” girişimi ile birlikte ödemeler galerilere iki hafta içerisinde yapılmış oluyor.

Öte yandan klasik ödeme planları koleksiyonerler için de çekinceler oluşturuyor. Alıcılar, bir eserin ödemesini tamamlamadan eserleri evlerine götüremeyebiliyorlar. Özellikle yeni koleksiyonerler için bu durum sıkça görülmekte. Oysa Art Money’nin kredileri, alıcıya eseri aldığı gün evine götürebilme imkânı sağlıyor.

Art Money, kuruluşundan beri James Fuentes, Cristin Tierney ve Galeri Lelong’un da dâhil olduğu birçok seçkin galeriyle işbirliği yaptı. Art Money galeriler ile bir ortaklık kurmuyor, aksine bu hizmeti alan galeriler önceden belirlenmiş bir hizmet bedeli ödüyorlar.

Art Money’e üye olmak isteyen kişilerin firmanın web sitesine kişisel bilgilerini girmeleri gerekiyor; firma ise kullanıcının kredi durumunu kontrol ediyor. Bütün işlem alıcının 15 saniyesini alıyor. Uygulamanın algoritması ise koleksiyonerlerin talep ettiği kredisinin risk oranını hesaplıyor, temel finansal verileri inceliyor. Şirketin kurucusu Becker ise başvuruda bulunanların %90’ının kredilerinin onaylandığını belirtiyor.

Alt segmentteki satış hacmi büyüyebilir:

Amerika’da yürürlükte olan bu sistem şu anda 1.000 dolardan 30.000 dolara kadar kredi sunuyor. Art Money’nin Nisan 2015’te Avusturalya’daki ilk çıkışından beri verilen 500’ün üzerindeki kredinin ortalama miktarı ise 5.000 dolar civarında. Vade tarihlerinde ise bu güne dek hiç gecikme olmadığı belirtiliyor.

Art Money girişimi, sanat eseri alımında kullanılabilecek bu yeni yöntemi bir tür kültür değişimi olarak nitelendiriyor. Becker; bu yeni sistemi “Her bir eser için artık iki fiyat var: 20.000 dolar ya da ayda 2.000 dolar.” şeklinde özetliyor.

Sanatı daha ulaşılabilir kılmak, pazarı büyütmek adına önem taşıyor. TEFAF’ın 2016 raporuna göre, satıcıların %73’ü müşteri portföylerinin büyümesini istiyorlar. Aynı rapora göre eser satışlarının %27,1’ini 1.000 – 5.000 dolar aralığındaki eserler oluştururken; %77.6’sını 50.000 doların altındaki eserler oluşturuyor.

Art Money, sanat piyasanın alt segmentlerini büyütmek adına önemli bir potansiyel sunuyor.

*Artsy‘de yer alan bu yazı Merve Çetinkaya tarafından çevrilmiştir.