Eskişehir Sinema Günleri (Essinema) başlıyor

29 Kasım 2019

Katadrom Kültür Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği‘nin, Tepebaşı Belediyesi işbirliğiyle, sinema başta olmak üzere sanatın çeşitli dallarında üretim yapmak isteyen sanatçılara huzurlu bir ortam ve profesyonel danışmanlık sağlamak amacıyla Tepebaşı  Belediyesi Yaşam Köyü’nde kurduğu Katadrom Art Colony, 29 Kasım – 2 Aralık 2019 tarihleri arasında Eskişehir Sinema Günleri’ni (Essinema) düzenliyor.

Program kapsamındaki sergiler, filmler, söyleşiler ve tüm diğer etkinlikler Tepebaşı Belediyesi’ne ait Zübeyde Hanım Kültür Merkezi, Özdilek  Sanat Merkezi ve Tepebaşı Belediyesi Yaşam Köyü ve Katadrom Art Colony’de gerçekleşecek.

Dostları Yavuz Özkan’ı Anıyor

Eskişehir Sinema Günleri’nin odağında 22 Mayıs’ta kaybettiğimiz sinema ustası Yavuz Özkan yer alıyor. Maden, Yengeç Sepeti, Bir Erkeğin Anatomisi ve Hayal Kurma Oyunları‘ndan oluşan dört filmlik seçki ve Z1 Film Atölyesi işbirliğiyle Yavuz Özkan Arşivi’nden derlenen, “Yavuz Özkan: Hayal, Tutku ve Mücadele” sergisi 30 Kasım’da Art Colony’de açılacak ve yönetmenin pek çok farklı yönünü gözler önüne serecek. Sergi, Ocak 2020 sonuna kadar Tepebaşı Belediyesi Yaşam Köyündeki Art Colony’de ziyaret edilebilir.

Emek Ödülü Yumuşak Yüzlü Cellat’ın

60 yılı aşkın süredir sinema sektöründe çalışan Muzaffer Hiçdurmaz, Emek Ödülü’nü doğum yeri olan Eskişehir’de alıyor. Türkiye’nin en üretken sinemacılarından biri olan ve Ömer Lütfü Akad, Yılmaz Güney, Ertem Eğilmez, Türker İnanoğlu gibi yönetmenlerle çalışan Hiçdurmaz, Yol, Üç Tekerlekli Bisiklet, Tatlı Dillim, Tarkan serisi gibi 500’e yakın filmde yönetmen yardımcılığı yapmış ve bu alanda bir rekoru da elinde tutuyor.

Yeni Bağımsız Sinema

Seçkide, Atalay Taşdiken’in Mommo: Kız Kardeşim, Çiğdem Vitrinel’in Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, Burçak Üzen’in Beginner, Sefa Öztürk’ün Güven filmlerinin yanı sıra, küçük izleyicileri hedefleyen Burhan Gün imzalı Renkli Balık Yeni Dünyalar Kaşifi adlı animasyon yer alıyor. Program filmlerinin yönetmenleri ve oyuncularının da katılımıyla gerçekleştirilecek söyleşilerde izleyicinin merak ettiği konulara yanıt verilecek. Bu seçki kapsamında aralarında Atalay Taşdiken, Burhan Gün, Burçak Üzen, Güven Kıraç, Sefa Öztürk’ün de bulunduğu sinemacılar Eskişehir’de olacak.

Farklı Perspektifler Seçkisi

2020 Mart ayı başında 8.’si düzenlenecek ve “take away festival” özelliğiyle diğer festivallerden ayrılan Changing Perspectives Film Festivali’nin Potluck Yarışması’nda yarışan filmlerinden bir seçki de Eskişehir izleyicisiyle buluşacak. Bu yıl Eskişehir’i ilk defa ziyaret edecek festival programı yıl boyunca İstanbul, Berlin, Yogyakarta’nın yanı sıra çeşitli ülke ve şehirlerde yer alıyor.