kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Estonya Çağdaş Sanatı Geliştirme Merkezi’nden masterclass

12 Eylül 2016

Estonya’nın başkenti Talin merkezli, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Estonya Çağdaş Sanatı Geliştirme Merkezi (Estonian Contemporary Art Development Center) tarafından, bu yıl 21 Eylül – 2 Ekim 2016 tarihleri arasında 3. edisyonu gerçekleştirilecek olan Gallerist Master Course, sektörde yer almak isteyen veya halihazırda yer alan galericilere eğitim programı sunuyor.

Katılımcılarını, sanat dünyasının altyapı dinamikleriyle buluşturmaya yönelik tasarlanan programda, sergi ve küratörlük alanındaki son gelişmeleri konuşmak üzere Türkiye’den Fatoş Üstek de eğitmen olarak yer alıyor.

Üstek, program kapsamında, 29 – 30 Eylül 2016 tarihlerinde, Çağdaş Küratöryel Uygulamalara Giriş (Introduction to Contemporary Curatorial Practices) adlı semineri gerçekleştirecek ve özellikle küratörün sanatı kamusal alana taşıma sürecindeki farklı yöntemleri ve hassasiyetleri ele alacak.

Program dahilinde ele alınacak diğer konular arasında, Sotheby’s’den Juliette Premmereur ile günümüzün global sanat piyasası, HILO Gallery’den Sol Pochat ile ticari galerilerin günlük operasyonları ve sanatçı temsili, Artspace’den Andrew M. Goldstein ile sanat gazeteciliği ve sosyal medya için yazarlık gibi konular yer alıyor.

6 gün sürecek olan masterclass’e başvuru sadece yüksek lisans öğrencilerine açık olup, başvuran adayların çağdaş sanat alanında tercihen galeriler, kültür-sanat kurumları veya sanatçılarla birebir çalışma deneyimi sahibi olmaları bekleniyor.