kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Evin Sanat Galerisi’nde yeni sergi: “Bitimsiz!”

5 Eylül 2019

Evin Sanat Galerisi, 6 Eylül – 26 Ekim 2019 tarihleri arasında, Nihal Elvan Erturan’ın küratörlüğünü üstlendiği; Vahap Avşar, Konstantin Bojanov, Ergin Çavuşoğlu, Ahmet Elhan, Işık Güner, Hakan Gürsoytrak, Nasip İyem, Ekin Saçlıoğlu ve Tuğçe Ulugün Tuna’nın katılımı ile gerçekleşecek Bitimsiz! sergisine ev sahipliği yapıyor.

Bitimsiz!, 16. İstanbul Bienali’nin ‘Yedinci Kıta’ başlığından esinle; okyanusun ortasında büyüyerek birikmeye devam eden o ‘insan/lık kiri’ üzerine düşüncelerden, geçmiş/şimdi/gelecek ile eski/yeni gibi çok katmanlı kavramlardan yola çıkılarak hazırlanıyor. Sergi; evrensel değerlerin, ideolojilerin, tarihin, doğanın, sanatın sonunun ilan edildiği bir dönemde, ilerleme odaklı, ‘yeni’yi işaret eden modernizme dönüp tekrar bakmayı deniyor.

Sergide, modern zamanları öncesi ve sonrası ile düşünen; güncel/malzeme/teknik/anlayışları kullanarak ‘tarih’i, bugün’ü, ‘ben’i, ‘beden’i‘, doğa’yı yorumlayan dokuz sanatçı bulunuyor. Vahap Avşar, Konstantin Bojanov, Ergin Çavuşoğlu, Ahmet Elhan, Işık Güner, Hakan Gürsoytrak, Nasip İyem, Ekin Saçlıoğlu ve Tuğçe Ulugün Tuna galeri mekânının tamamına yayılan resim, heykel, enstalasyon, fotoğraf ve performansları ile yer alıyor.

Bitimsiz!, son yüzyıllarda yaşadığımız hızlı ve köklü değişimlerin sanatçıların sorgulama alanlarını, zaman algılarını nasıl değiştirdiğine bakıyor, doğa ve bedenle kurulan yeni ilişki biçimleri üzerine düşünüyor. Hiç bitmeyecek gibi davrandığımız ‘her şey’in katmanlı anlamlar/sorular/sorunlar yaratarak bize dönmesine tanıklık ediyor.

Sergi için hazırlanan kataloğun tanıtımı 28 Eylül Cumartesi günü saat 15:00’da yapılacaktır. Ayrıca sergi süresince her Cuma günü Tuğçe Ulugün Tuna’nın küratörlüğünde performanslar düzenlenecektir.