kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Evliyagil Dolapdere açılıyor

14 Ocak 2019

2019 yılının sonunda Dolapdere’de açılacak olan Arter, son birkaç yıl içerisinde Dolapdere’nin kültür-sanat ekseninde yeni bir rota olmasını sağladı.

2016 yılında Dolapdere’deki ikinci mekânını açan ve 2019 yılının başında çalışmalarını bir tek bu mekândan sürdüreceğini söyleyen Dirimart, Ekim 2016’da Dolapdere’ye taşınan ancak 2018 yılının Ağustos ayında kapanma kararı alan Gaia Gallery ve 2017 yılında açılan Pilevneli Gallery’den sonra, Ankara’daki Müze Evliyagil, Dolapdere’de Evliyagil Dolapdere adında kâr amacı gütmeyen bir sergi mekânı açacağını duyurdu.

Evliyagil Dolapdere, yerel ve uluslararası sanatçıların katılımıyla gerçekleşecek kişisel ve karma sergileri ağırlayan bir sergi mekanı olarak hayal edildi. İlk sezonunda sergi ve projelerini Beral Madra küratörlüğünde gerçekleştirecek olan Evliyagil Dolapdere; resim, heykel, fotoğraf, enstalasyon, performans, yeni medya gibi çeşitlilik gösteren üretimlere ev sahipliği yapmayı hedefliyor.

2016 yılında Ankara’da açılan Müze Evliyagil’in ardından, İstanbul’da da sanata üretimlerin genç veya kıdemli olmalarını gözetmeksizin hem kişisel sergiler, hem de yerel ve uluslararası sanatçıların katılımı ile gerçekleşen karma sergilerin düzenlenebileceği iki kata yayılan 130 m²’lik bir sergi ve proje alanı kazandırıyor.

Evliyagil Dolapdere’nin açılış sergisi ise 7 Şubat – 7 Nisan 2019 tarihleri arasında Beral Madra küratörlüğünde gerçekleşecek Karmaşık Sorular, Büyüleyici Yanıtlar.