kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Evliyagil Dolapdere’de iki yeni kişisel sergi

5 Nisan 2022

Evliyagil Dolapdere, 2 Nisan – 15 Mayıs 2022 tarihleri arasında iki yeni kişisel sergiye ev sahipliği yapıyor. Ozan Ölmez’in ‘Hırsız’ isimli, İstanbul’da gerçekleşecek olan ilk kişisel sergisi ile Metehan Törer’in ‘Teratoma’ isimli İstanbul’da gerçekleşecek olan ilk kişisel sergisi eş zamanlı olarak gösterilecek.

Hırsız, Ozan Ölmez’in kâğıt üzerine toz pastel ve kömür ile ürettiği son dönem işlerinden oluşuyor. Odağında sanatçının yazmak için yola çıktığı bir hikâyenin izinde ilerleyen Hırsız, izleyiciyi bir hırsızın gözünden bakmaya davet ediyor. Sergi, Evliyagil Dolapdere’de izleyicisini bir evin içerisinde farklı bir kimlikle kaybolmaya çağırıyor. Sergide tanıklık edilen hikâye, bir hırsızın uzun süredir içine girilmemiş bir evi soymak için o eve girmesi ile başlıyor. Ancak zamanla evin atmosferi hırsızın ruh hâline müdahalede bulunuyor, hırsız evdeki eşyaları incelemeye, evin sahibinin hayatına dair ipuçları bulmaya ve bunları yorumlamaya çalışıyor. Evin içerisinde geçirdiği vakit arttıkça, bu deneyim hırsız için büyülü ve gerçeküstü bir hâl alıyor. Evliyagil Dolapdere’de izleyici ile buluşmaya hazırlanan sergi, odağına aldığı hikâyenin kahramanı ile izleyici arasında bir deneyim ortaklığı kuruyor.

Teratoma Metehan Törer’in seramiği merkeze alan heykellerini ve kâğıt üzerine kuru boya kalem ile yaptığı desenlerini bir araya getiriyor. Sanatçı, figüratif ve günlük objelerin dönüşümü üzerine odaklanan çalışmaları ile izleyicisini kendi yarattığı evrene konuk ediyor. Sergiye adını veren ‘teratoma’ bir tümör çeşididir ve terimin etimolojik kökeni eski Yunanca’daki “Canavar Tümör’’ adlandırmasına dayanır ve temelinde belirli bir organa ait hücrenin farklı bir organda büyümesi bozukluğu anlamına gelir. Teratoma, sanatçının bu dünyanın hikâyeleri ve otobiyografik tecrübelerini “Üçüncü Dünya’’ adını verdiği yeni bir evrene taşınması ve yaratmış olduğu karakterlerin deneyimleri haline getirilmesinin hikayesidir. Metehan Törer, İstanbul’da Evliyagil Dolapdere’de ağırlanan ilk kişisel sergisi Teratoma ile izleyicisine yaratılmış bir evren sunuyor ve o evrene hapsolmuş kahramanlarının sonsuz bir döngü içerisinde kendilerini bulma çabalarını teşhir ediyor.