kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Evliyagil Dolapdere’de yeni sergi: “5 Sanatçı & 5 Video, Kapsamlı Bir Video Sergisi”

4 Ekim 2021

Evliyagil Dolapdere, 4 Ekim – 16 Kasım 2021 tarihleri arasında Beral Madra küratörlüğünde gerçekleşen 5 Sanatçı & 5 Video, Kapsamlı Bir Video Sergisi” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide videoları yer alan sanatçılar Ferhat Özgür, Danielle Vallet Kleiner, Ergin Çavuşoğlu, Gülçin Aksoy ve Adrian Paci.

Sergi, sanatçıların video pratiğinin, 60’ların sonundaki erken üretimlerinden ‘ilişkisel estetik’ kavramı etrafında şekillenen günümüz anlayışına kadar, sanatın dönüşümleri içinde etkili bir araç ve dil olduğunu göstermeyi amaçlıyor. Her bir sanatçının retrospektif niteliğinde seçilen beş eseri, iki haftalık periyotlarla gösterilecek. 

Sergi; günümüz video işlerinin üç farklı yönünü vurguluyor. Video çalışmaları, teknolojinin cazibesini ve baştan çıkarıcılığını ve sanat üretimini ne kadar derinden etkilediğini vurgularken, varlığında ve özünde paradokslar olsa bile, geleneksel temsillerle yan yana teknik imaj yaratma gücünü de gösteriyor. Son olarak ise, sanatçıların yapıtlarından oluşan bir dizi videonun yer aldığı gösterim, izleyiciyi çalışmalarına odaklanmış bir retrospektif iç görüye davet etmeyi amaçlıyor.