kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Evliyagil Dolapdere’de yeni sergi: “Hemen Hemen Her Şeyin Kuramı”

3 Haziran 2021

Evliyagil Dolapdere, 1 Haziran – 18 Temmuz 2021 tarihleri arasında Volkan Diyaroğlu’nun “Hemen Hemen Her Şeyin Kuramı” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçının, uzun bir aradan sonra İstanbul’da gerçekleşecek yeni kişisel sergisi, tuval, fotoğraf ve video gibi farklı medyumlarda ürettiği son dönem işleriyle beraber siyasetten kuantum fiziğine, kimlik meselesinden sanat üretimi kavramının kendisine kadar birçok alanda kurguladığı diyaloglara dayanıyor.

Sanatçının 2002’den 2018’e kadar ürettiği eserleri ele alan, sanat teorisyeni ve sanat tarihçi Altan A.Marcelli’nin editörlüğünü, Mehmet Ergüven, Nilo Casares ve Denis Maksimov’un yazarlıklarını üstlendikleri, 6 ciltlik 3 dilde yazılan sanatçı kitabı da sergi ile beraber ilk defa izleyiciyle buluşuyor. 

Üretmeye başladığı 2000’li yılların başından beri Volkan Diyaroğlu, tuvali ve sonrasında da başka zeminleri, görme ihtimalleri ve ardından da siyasetten kuantum fiziğine veya kimliğin sorgulanmasından sanat üretimi kavramının kendisine kadar birçok alandaki meseleler üzerinde deneyler yaptığı birer test alanı olarak ele alıyor. Neredeyse Her Şeyin Teorisi sergisi, sanatçının işleri içerisinde tekrar eden meseleleri görünür kılıyor. İzleyicinin sergi rotasında ilerleyebilmek için yavaş yavaş çeşitli ipuçları keşfedeceği bir tür labirent gibi tasarlanan bu sergiye, sanatçı tarafından kusursuz bir biçimde organize edilmiş bir tedirginlik hissi eşlik ediyor.