kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali bu yıl ilk kez düzenleniyor

8 Temmuz 2022

Uluslararası Bilim ve Sanat Yaratıcıları Derneği tarafından Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl ilk kez düzenlenen Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali, 28 – 30 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Festivalin kurucuları, festival düzenleme fikrinin dünyanın geldiği açmazdan kaynaklandığını belirterek, oluşan çıkmazın hayal gücü ve bilimin önemini ortaya çıkardığını ve bu iki gücün sanatla birleştiğinde anlamını bulacağı düşüncesinin altını çizdi.

Dünya sinemasında bilim kurgu ve fantastik türlerinin giderek arttığını vurgulayan festival yönetimi, Türkiye’de de bu türlerin gelişimine katkı sunmak ve var olan büyük potansiyelden yararlanıp, alanda söz sahibi olmak için bu festivali düzenlediklerini belirtti. Vizyonu evrensel olan bir film festivali için işinin ehli bir ekiple yola koyulduklarını belirten Filiz Dağ ve Gülşah Elikbank, gençlerin dünyasına daha yakın olup, onlardan güç aldıklarını ve sınırları aşarak, yeni bakış açılarını beyazperdeye yansıtmak istediklerini söyledi.