Extramücadele’nin yeni sergisi Galeri Zilberman’da

13 Mart 2016

Galeri Zilberman 25 Mart’ta açılacak yeni sergisinin duyurularına başladı. Extramücadele tarafından oluşturulan sergi I Only Did What I Was Told To Do (Ben Yalnızca Bana Söyleneni Yaptım) adını taşıyor.

Extramücadele’nin yeni sergisi sanatçının güncel heykelleri ve enstalasyonlarını içeriyor. Sergi, kadın ve kadınlara yapılan zülmü esas alarak, eski zamanlarda yazılmış kanunların acımasızlığına ve insanları esir eden borçlarına odaklanıyor. Sanatçı global sorunların yanında yerel sorunlara da şahsına münhasır diliyle cevap vermekte. Kadın haklarına, inançlarına ve ideolojisine referans yapılan eserlerin yer aldığı serginin ismi ise, kadın esaretinden ilham alınarak oluşturulmuş.

1997’de bir kültür karıştırması/sanatsal müdahale olarak ortaya çıkan Extramücadele, birbirinden bağımsız referanslar içeren dışadönük işler üretmekte. İşleri ağırlıklı olarak devlet ideolojisi ve Kemalizm’le sürekli mücadele çerçevesinde şekillenmiştir.

Extramücadele, aynı zamanda Kemalizm’in yerine geçmeyi hedefleyen ‘Yeni Cumhuriyetçilik’ hakkında yorumda bulunan işlere de imza atmıştır. Günümüzde ise güncel konulara değinen işler yapmaktadır. Sanatsal müdahalelerini ülkenin tarihi ve konjonktürünü esas alarak anlatılar, semboller ve söylemler aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Extramücadele gayri şahsi duruşu ve kimliğini görünmez kılması sebebiyle sıklıkla bir grup projesi olarak algılanıyor.

Sergiye aynı zamanda sergiyle aynı adı taşıyan bir kitap eşlik edecek. Sergi 7 Mayıs tarihine de Galeri Zilberman’da ziyaret edilebilir.