kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Faar Art Galeri’de yeni sergi: ‘Tekinsiz Deniz’

10 Ekim 2022

Faar Art Galeri, 14 Eylül – 15 Ekim 2022 tarihleri arasında fotoğraf sanatçısı Coşar Kulaksız’ın ‘Tekinsiz Deniz’ başlıklı yeni sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçının Gate 27 konuk sanatçı programı davetlisi olarak bulunduğu Ayvalık’ta oluşturduğu projenin sanat danışmanlığını Beral Madra, sergileme tasarım danışmanlığını Bülent Erkmen ve proje direktörlüğünü Songül Güneş üstleniyor.

Sergideki fotoğraflar Ege deyince akla gelen turistik ve yapay canlılık değil, iki ülke arasında siyasi, coğrafi, beşeri ve tarihsel olarak sıkışmış olan insanların yalnızlığını ve tekinsizliğini betimliyor. Beral Madra’nın proje yazısında belirttiği gibi “…Bu tekinsiz, derin ve karmaşık Ege düzeni fotoğrafla nasıl gösterilir? Kulaksız bunun olanaksızlığının bilincinde olarak; algı, bilgi, bellek ve düşgücünü zorlayan ve bir o kadar da çekici olan bu coğrafyaya en aza indirgenmiş bir yöntemle yaklaşıyor ve dingin, sessiz, yalnız bir ışığın aydınlattığı deniz görüntülerini izleyicinin bakışına sunuyor…”. Tekrar etmeyi pasif direniş olarak nitelendiren Kulaksız, sergisindeki biçimsel ve içerik tekrarla günümüz tüketim, siyasi ve sosyal yapısına direnişi fotoğrafları aracılığıyla izleyicilerle buluşturmaya çalışıyor.