Faar Art Space’te yeni sergi: “Belleğin Düzensiz Mirası”

13 Ocak 2020

Faar Art Space, 10 Ocak – 10 Şubat 2020 tarihleri arasında Güneş Savaş ve Aylin Önel’in ortak projelerine ait eserlerin ilk kez izleyici ile buluşacağı “Belleğin Düzensiz Mirası” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Serginin küratörlüğünü Bala Gürcan, sergi tasarımını ise mekânın kurucusu Fahrettin Aykut üstleniyor.

“Belleğin Düzensiz Mirası”, bireysel uygulamaları arasında köprü kurmuş olan sanatçıların işbirlikçi ve organik üretim süreçlerini aktarıyor. Önel ve Savaş’ın eserleri, dünyamızı şekillendiren yaratıcı ve yıkıcı süreçleri ve aralarındaki geçiş anlarını keşfetmeye odaklanıyor. Gündelik nesnelere ait öyküler bellekte ve fiziksel düzlemde korunurken, sanatçılar malzemelerin ve formların arkeolojisini günlük ve samimi anlarda araştırıyor.

Önel’in organik heykelleri ve Savaş’ın kağıt eserleri; sonlu ve sonsuz maddenin yeniden kullanımı ile gündelik bir kozmoloji oluşturuyor. İnsanlığın yıkıcı yöntemlerine karşı sakin bir direnişi ifade eden sergide; atık maddeler ve bitki yaşamı, yüzen adalar, icat/hayal edilmiş türler ve örnekler, antropolojik kazılar, insan ve insan dışı etkileşimler ve dalgalarla sürüklenerek bilincimizin kıyılarına getirilen şeyler  destansı bir hikaye gibi iç içe geçiyor.