kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Fatih Akın ve Harika Uygur, Akademi üyeliğine davet edildi

3 Temmuz 2017

Düzenlediği Oscar Ödülleri ile bilinen ve bünyesinde dünya çapında sinemacıları barındıran Amerikan Film Akademisi bu yıl Türkiye’den iki ismi Akademi üyeliğine davet etti. Ünlü yönetmen Fatih Akın ve kast direktörü Harika Uygur, Akademi üyeliğine davet edildi.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’den Nuri Bilge Ceylan ve Gökhan Tiryaki’nin de üye olduğu Amerikan Film Akademisi, bu yıl ayrıca Guy Ritchie, Brillante Mendoza, Kim Ki-duk, Russo Kardeşler gibi ünlü yönetmenlerin yanı sıra, Naomie Harris, Monica Belluci, Kristen Stewart, Franco Nero gibi farklı kuşaklardan oyuncuları da davet etti.

2004 yılında Duvara Karşı filmi ile Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü, 2007’de Yaşamın Kıyısında filmi ile de Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü kazanan Akın, son olarak 2014’de Douglas Sirk Ödülü kazanmıştı.

Türkiye’de evrensel ölçütte kast direktörlüğü yapan ilk kişi olarak tanınan Harika Uygur ise Üç Maymun, Mustang, Nokta, Sarmaşık, Araf gibi uluslararası alanda da başarı göstermiş pek çok yerli yapımın kast direktörlüğünü üstlenmişti.