kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Fatih Erdoğan ALMA Ödülü 2019 adayı

31 Ekim 2018

Türkiye’nin en çok okunan çocuk yazarlarından biri olan ve Mavibulut Yayınevi’nin kurucusu Fatih Erdoğan, ALMA Ödülü‘ne bu yıl da aday gösterildi.

Dünyanın en büyük çocuk edebiyatı ödülü olan Astrid Lindgren Anma Ödülü (ALMA) adayları her yıl olduğu gibi bu yıl da Frankfurt Kitap Fuarı’nda açıklandı. 64 ülkeden 246 adayın belirlendiği ödülün kazananı 2 Nisan 2019’da açıklanacak.

2002 yılında 94 yaşında vefat eden yazar Astrid Lindgren’in adını taşıyan ödüle nitelikli çocuk ve gençlik edebiyatı eserleri veren yazar ve çizerler ile okuma kültürüne ciddi katkılarda bulunmuş kişi, kurum ve organizasyonlar aday gösterilebilmektedir.

Fatih Erdoğan Hakkında:

Türkiye’de çocuk edebiyatının öncü isimlerinden biri olan Fatih Erdoğan, 23 Nisan 1954 yılında İzmir’de doğdu. Kültür Koleji’ni ve Robert Kolej’i bitirdikten sonra, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1980 yılında, Türkiye’de sadece çocuklar için kitap yapan ilk yayınevi olan Mavibulut Yayınları’nı kurdu. Aynı yıl, ilk kitabı “Pan ve Çiçeği” ile Kütüphaneciler Derneği tarafından düzenlenen Resimli Kitap Yarışması’nda birincilik ödülünü aldı. O günden beri çocuklara yönelik çok sayıda kitap yazdı, resimledi, çevirdi ve editörlüğünü yaptı. 1985 yılından beri bir fenomen haline gelen “Artık Kendim Okuyabilirim” dizisi, yüzbinlerce çocuğa okuma sevgisi kazandırdı; bu kitapların girişindeki ünlü tekerleme birkaç kuşağın aklında yer etti.

Dünyanın önde gelen birçok çocuk yazarının pek çok eserini Türkçeye çevirdi ve yayımladı. Henüz Türkiye’de “çocuk yayıncılığı” kavramının olmadığı ve yayınevleri tarafından “ek iş” olarak görüldüğü yıllarda çocuk edebiyatının ve yayıncılığının gelişmesi ve saygın bir alan haline gelmesi için sayısız girişimde bulundu: 1986 yılında da ilk resimli kitap yarışmasını düzenledi. Çok sayıda çocuk yazarı ve çizerinin ilk eserlerini yayımladı. 1994 yılında “Çocuk Yayınları Derneği” adıyla, bugün Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu’nun (IBBY) Türkiye kolu olan Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) kurulmasına öncülük etti ve 10 yıl yönetim kurulu başkanlığını yaptı. 1990-2000 yılları arasında çocuklar için çıkarılan ilk edebiyat dergisi olan Kırmızıfare’yi ve ilk çocuk edebiyatı araştırmaları dergisi Binbirkitap’ı yayımladı.

1992 yılından 2002 yılına kadar İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü’nde ders verdi ve aynı bölümde yüksek lisans ve doktora yaptı. Cumhuriyet ve Radikal gazetelerinde ve çeşitli dergilerde çocuk edebiyatı ve çocuk kitaplarına ilişkin 100’den fazla makale yazdı. Türkiye’de ve Avrupa’da düzenlenen çok sayıda çocuk edebiyatı konferansında konuşmacı olarak seçildi. 2006-2008 yılları arasında, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde “Çocuklar için Yazmak” adlı yetişkinlere yönelik bir seminer, 2010-2015 yılları arasında da Maltepe Üniversitesi’nde ve 2017 yılında da İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Çocuk Edebiyatı dersleri verdi.

Bugüne dek 60’tan fazla çocuk kitabı yazan Fatih Erdoğan’ın kitapları pek çok yabancı dile çevrildi ve 1 milyondan fazla sattı.