Fatma Bucak solo sergisi ile Brown University David Winton Bell Gallery’de

19 Kasım 2016

Sanatçı Fatma Bucak19 Kasım 2016 – 5 Şubat 2017 tarihleri arasında “And Men Turned Their Faces from There” başlıklı kişisel sergisi ile Brown University David Winton Bell Gallery’ye konuk oluyor. Sanatçının yeni eser üretimine SAHA Derneği destek verdi.

Küratörlüğünü Ian Alden Russell’ın üstlendiği “And Men Turned Their Faces from There” başlıklı sergideki yeni eserler, medya sansürü, devlet şiddeti ve Suriye-Türkiye sınırı üzerine yoğunlaşıyor. Sanatçının Kuzey Amerika’daki ilk solo sergisi kapsamında, Meksika-Amerika sınırı, Batı Sahra’daki Dakhla göçmen kampı ve Türkiye-Ermenistan sınırı üzerine bir söyleşiden oluşan eski işlerinden bir seçki de gösteriliyor.


Sanatçının “And Men Turned Their Faces from There” adlı işi dâhil olmak üzere çalışmaları, izleyiciyi fiziksel, ideolojik, kavramsal ya da etik olarak sınır müzakeresine katılmaya davet ediyor. Milliyetçilik, etnik köken, din ve cinsiyet gibi kavramların tanım ve algıları da bu çalışmalarda sorgulanıyor. Bucak’ın özellikle yeni eserleri, dünya genelindeki topluluklar içindeki siyasal şiddet, baskı ve sindirmenin ortak deneyimlerini yansıtmak için kuvvetli ve harekete geçiren bir istek uyandırıyor.