Fatma Bucak’a Writing Through Erosion 2020 Uluslararası Sanatçı Rezidansı Ödülü

10 Aralık 2019

Almanya’nın Dresden şehrinde bulunan Stiftung Kunst und Musik für Dresden’in düzenlediği Uluslararası Sanatçı Rezidansı Ödülü’nün 2020 yılı sahibi Writing Through Erosion isimli projesiyle Fatma Bucak oldu.

Sanatçı, 2020 yılında dört ay boyunca Almanya’nın Dresden şehrinde yaşayacak ve çalışmalarda bulunacak. Başvuruları değerlendiren uluslararası sanat profesyonellerinden oluşan jüri, sanatçının özellikle Damascus Rose, 2016 ve Enduring Nature of Thoughts, 2018 isimli son dönem çalışmalarından çok etkilendiklerini kaydetti. Damascus Rose adlı enstalasyon, bir Damask gülü bahçesi. Bir zamanların bu ikonik gül türü, Suriye’de yetiştiği toprakların sivil savaş nedeniyle neredeyse tamamının terkedilmesiyle, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

“Bir sanatçı olarak, bireylerin zamanımızın politik güçleri tarafından nasıl tanımlandıklarını, engellendiklerini ve tarihin bunun sonucunda ortaya çıkan kırılgan ve gergin politikalar tarafından nasıl şekillendiğini sorguluyorum. Neler bir kenara atılacak ve geriye neler kalacak? “Writing Through Erosion”, toplumların kayba yönelik algısı üzerine süregelen çalışmalarımın, doğaya odaklanan bir parçası olacaktır.” – Fatma Bucak

1984 Türkiye doğumlu genç sanatçı Fatma Bucak, İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun olduktan sonra, İtalya Albertina Academy of Fine Arts’ta Sanat Tarihi ve Gravür eğitimi gördü ve Londra Royal College of Art’ta fotoğraf üzerine yüksek lisansını tamamladı. Bucak’ın performans, fotoğraf, ses ve video pratikleri; politik kimliklere, kültürel ve cinsiyete dair normlara ve de tarihsel yeni bir müzakere alanı olarak manzaraya odaklanıyor. Tarihin kırılganlığını, gerilimini ve geri dönülemezliğini, tanıklığın ve hafızanın kuvveti eşliğinde araştırırken, sık sık geleneksel tarih yapım biçimlerini sorguluyor.

Dresden Uluslararası Sanatçı Rezidansı Ödülü, kar amacı gütmeyen Stiftung Kunst und Musik für Dresden tarafından düzenlenmektedir. Vakıf, 2012 yılında Dresden kenti tarafından müzik, sanat ve kültür eğitimlerinin yanı sıra çağdaş sanatların tarafsız bir destekçisi olmak amacıyla kurulmuştur. Biri güzel sanatlar biri müzik olmak üzere iki senede bir düzenlenen sanat ödülleri, Dresden’e bağımsız sanat perspektiflerini davet etmeyi ve şehrin bir çağdaş sanat şehri olarak uluslararası tanıtımını geliştirmeyi amaçlıyor. 2015’te ilk defa düzenlenen Uluslararası Sanatçı Rezidansı Ödülü, İspanyol sanatçı Fernando Sanchez Castillo’yu, 2017’de ise Marinella Senatore’yi Dresden’e davet etmiş bulunuyor.