Fatma Çolakoğlu Berlinale Shorts jürisinde

17 Ocak 2020

Bu yıl 20 Şubat – 1 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek Berlin Uluslararası Film Festivali (Berlinale) kapsamında düzenlenen ve bu yıl 18 ülkeden 24 filmin yer aldığı Berlinale Shorts uluslararası jürisinde Türkiye’den Fatma Çolakoğlu yer alıyor. Çolakoğlu dışındaki diğer jüri üyeleri Réka Bucsi (Macaristan) ve Lemohang Jeremiah Mosese (Lesotho).

Filmler, savaşın sosyal kurallarından özgürlük arzusuna, ölüm ve kaybolmadan yas duygusu ve toplum duygusunda rahatlık bulmaya kadar uzanan geniş bir konu ve estetik yelpazesini ele alıyor.

Fatma Çolakoğlu (Türkiye), 15 yıldır film ve video sanatının yanı sıra çeşitli sergilerin de küratörlüğünü üstleniyor. 2005 yılında İstanbul Modern’in film bölümünü kurdu. Daha sonra Pera Film’in film ve video programından sorumluydu ve İstanbul’da Pera Müzesi’nin iletişim bölümüne liderlik etti. Bugün Çolakoğlu, SALT’ta Araştırma ve Programlama Direktör Yardımcısı olarak görev alıyor. Çolakoğlu, lisans derecesini ABD’deki Emerson College’dan film tarihi ve yapımında, yüksek lisansını ise Londra Üniversitesi Goldsmiths’ten Tiyatro Yönetmenliği bölümünde tamamladı.