kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Fatoş Üstek ICI Indepedent Vision Curatorial Award listesinde

23 Eylül 2016

Independent Curators International tarafından iki yılda bir verilen Independent Vision Curatorial Award, kariyerlerinin erken safhalarında sıradışı bir yaratıcılık ve sergi yapımı, araştırma ve ilgili konularda yazma üzerine öngörü sahibi olma gibi konularda öne çıkan uluslararası küratörlerin desteklenmesi amacıyla veriliyor. İki yılda bir yeni bir proje geliştirmeleri için 3000$ nakit para ile birlikte verilen ödül, kariyerinin başında veya ortasındaki küratörlere ICI aracılığıyla bağımsız pratiklerini geliştirmek amacıyla veriliyor.

Pérez Art Museum Miami Direktörü Franklin Sirmans tarafından seçilecek aday için bu yıl 12 isim belirlendi. Listede Türkiyeli bağımsız küratör ve yazar Fatoş Üstek de bulunuyor.

 •       Rashida Bumbray: Bağımsız küratör ve koreograf. Kıdemli Program Yöneticisi, Açık Toplum Enstitüsü, Sanat Değişimi.
 •       Elise Atangana: Bağımsız küratör ve yapımcı. Küratör, Seven Hills, Kampala Sanat Bienali 2016, Uganda.
 •       Amanda Abi Khalil: Bağımsız küratör. Kurucu, Geçici Sanat Platformu.
 •       Diana Campbell Betancourt: Şef Küratör, Dhaka Art Summit. Artistik Direktör, Samdani Sanat Vakfı, Dhaka, Bangladeş ve Bellas Artes Projesi, Bagac.
 •       José Esparza Chong Cuy: Pamela Alper Sorumlu Küratörü, MCA Chicago
 •       Sabel Gavaldon: Bağımsız küratör.
 •       Candice Hopkins: Bağımsız küratör ve yazar.
 •       Miguel A. Lopez: Şef Küratör, TEOR/éTica
 •       Camila Marambio: Bağımsız küratör.
 •       Louise O’Kelly: Kurucu Direktör, Block Universe Performans Sanatları Festivali.
 •       Fatos Ustek: Bağımsız küratör ve yazar.
 •       Vivian Ziherl: Küratör, Jerusalem Show VII Before and After Origins (2016) and Kurucu, Frontier Imaginaries.

Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Film Çalışmaları bölümlerindeki eğitiminin ardından 2008 yılında Goldsmiths College London’dan Çağdaş Sanat Teorisi bölümünden yüksek lisansını alan Fatoş Üstek, halen Londra’da yaşıyor ve Whitechapel Gallery’nin artistik direktörlüğünü üstleniyor. Geçtiğimiz haftalarda Art Night 2017’ye küratör olarak atanan ve 2015 yılında Londra’da Çağdaş Sanatlar Enstitüsü’nde düzenlediği 50 haftada 50 projenin yer aldığı fig-2 yayını üzerinde çalışan Üstek, son olarak Güney Kore’deki 10. Gwangju Bienali’nde sorumlu küratör olarak yer almıştı. Ayrıca önümüzdeki günlerde Estonya, Talin’de Çağdaş Sanatı Geliştirme Merkezi’nde çağdaş küratörlük pratikleri konusunda konuk konuşmacı olarak yer alacak ve Guangzhou’da Times Müzesi’nde 5. Para-Küratoryel Seminer Serileri’nde konuşacak. Ayrıca Venedik’te 2017 Arte Laguna Sanat Ödülü’nün heykel alanında da jüri üyeliğini üstlenecek. AICA (Bağımsız Sanat Eleştirmenleri Birliği) Birleşik Krallık üyesi, ICI mezunu ve Küratörler Ağı’nın bir parçası olan Üstek’in diğer işleri arasıda DRAF’ta beş perdelik bir opera, Berlin Kunstfabfrik, Rotterdam Tent ve Londra DRAF’ta Now Expanded isimli bir sergi üçlemesi yer alıyor.

Üstek, 2008 – 2012 yılları arasında kurucu editörü olduğu Nowiswhere Çağdaş Sanat Dergisi dışında birçok uluslararası dergi, yayın ve sergi kataloguna da yazar ve editör olarak katkıda bulunuyor. 2012 yılında Zorlu Center tarafından desteklenen Beklenmedik Karşılaşmalar – Mimarlıkla İlişki Bağlamında 2000’li Yılların Çağdaş Sanat Çalışmaları kitabının editörlüğünü de üstlenen Üstek’in Book of Confusions isimli bir kitabı da bulunuyor.